Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Nie bój się opery! / Weekend z festiwalem światła i porankiem w TWŁ [Fotorelacja]
data dodania:
2.10.2019
Przez jeden weekend w roku postindustrialne miasto Łódź zmienia się w surrealistyczny ośrodek iluminacji – a wszystko za sprawą Light Move Festival, który doczekał się już 9-tej, specjalnej edycji. W tym roku symboliczny świetlny tunel (instalacja przy ul. Traugutta) przeprowadził uczestników festiwalu w Nowe Centrum Łodzi, a stamtąd wprost do Teatru Wielkiego – wizytówki miasta i całego regionu łódzkiego.
Atrakcjom nie było końca, a wrażeniom wizualnym towarzyszyły występy wokalne i taneczne artystów Teatru Wielkiego. Iluminacje na gmachu budynku przy placu Dąbrowskiego bezapelacyjnie okrzyknięto najpiękniejszymi w mieście! Wspaniała pogoda, ulice, udostępnione dla pieszych i ponad 40 zdumiewających instalacji przyczyniły się do zawrotnej frekwencji, sięgającej 850 tys. osób.

Występy towarzyszące mappingom rozpoczął chór TWŁ, przygotowany przez Macieja Salskiego ("Chór Cyganów" z opery "Trubadur" G. Verdiego). Solistki Dorota Wójcik (sopran) i Bernadetta Grabias (mezzosopran) wykonały Duet kwiatów z opery "Madama Butterfly" G. Pucciniego, następnie tłumnie zgromadzona publiczność wysłuchała arii Torreadora z opery "Carmen" G. Bizeta w wykonaniu Rafała Songana (baryton) oraz arii tytułowej Carmen, zaśpiewanej przez Agnieszkę Makówkę (mezzosopran). Artystom akompaniował Marcin Werner (fortepian). 
Nie mogło zabraknąć naszego zespołu baletowego, który tego wieczoru wystąpił w 20-osobowym składzie. Choreografię przygotował Grzegorz Brożek

Niedzielny poranek urozmaiciliśmy Widzom spektaklem pt. „Niestraszny Straszny dwór” w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Widowisko, choć uniwersalne w przekazie, kierowane było przede wszystkim do młodszego audytorium. Najmłodsi melomani mieli okazję poznać wykonawców, którzy prosto ze sceny zeszli powitać swoich fanów - w przerwie (artyści baletu) oraz po spektaklu (chór oraz soliści). Gratulacjom i uściskom nie było końca, a soliści chętnie podpisywali się na pamiątkowych pocztówkach z ich wizerunkiem.

W spektaklu wystąpili:

Miecznik: Przemysław Rezner  
Hanna: Dorota Wójcik
Jadwiga: Agnieszka Makówka
Damazy: Krzysztof Marciniak
Stefan: Paweł Skałuba
Zbigniew: Rafał Pikała
Cześnikowa: Bernadetta Grabias   
Maciej: Andrzej Kostrzewski
Skołuba: Robert Ulatowski
Stara niewiasta: Anna Kobylańska-Przybyła
Narrator: Roberto Skolmowski
Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi
Dyrygent: Michał Kocimski

Pracowity weekend w strugach kolorowego światła okazał się jednocześnie ogromnie satysfakcjonującym – zarówno dla artystów, jak i dla widzów!

Zdjęcia: Joanna Miklaszewska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net