Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
PATRYK RYMANOWSKI
kategoria:
Basy
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie śpiewu solowego prof. dra. hab. Wojciecha Maciejowskiego.

Zadebiutował w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, z którym współpracował do roku 2011. 1 stycznia 2012 roku związał się etatowo z Teatrem Wielkim w Łodzi; współpracuje również z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie.

W bogatym, jak na młody wiek artysty, operowym repertuarze Rymanowskiego znajdziemy ponad 30 partii, m.in.: Lizandra w The Fairy Queen Purcella, Faraona w Aidzie, Farranda w Trubadurze, Jagona w Ernanim, Sparafucile w Rigoletcie Verdiego, Gubetty w Lukrecji Borgii, Talbota w Marii Stuardzie, Henryka VIII w Annie Bolenie Donizettiego, Zygfryda w O Genowefie Schumanna, Klaudiusza w Hamlecie Thomasa, Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego oraz dwie partie Moniuszkowskie: Zbigniewa w Strasznym dworze i Serwacego Łagody w Verbum nobile. Ta ostatnia opera (z udziałem artysty) inaugurowała sezon Polskiej Orkiestry Radiowej i była transmitowana na żywo ze Studia im. Lutosławskiego w II Programie Polskiego Radia 1 września 2014 roku. W 2011 roku Rymanowski wystąpił u boku wielkiej Edity Gruberowej w koncertowym wykonaniu Roberta Devereux Donizettiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

Patryk Rymanowski z wielkim powodzeniem wykonuje także dzieła z repertuaru oratoryjno-kantatowego, wśród których znajdują się m.in.: Pasja wg św. Jana i Pasja wg św. Mateusza J. S. Bacha, Mesjasz Haendla, Requiem Verdiego, Requiem Mozarta, Stworzenie świata Haydna, Carmina burana Orffa czy IX Symfonia Beethovena.

Droga artystyczna Patryka Rymanowskiego to także festiwale i konkursy. Rymanowski jest m.in. laureatem Grand Prix, I nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina "Juventus Canti" w słowackich Vrablach (2006), III nagrody oraz dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007) oraz laureatem II nagrody (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie im. Miklasa Schneidera w Trnawie (2008). Brał też udział w licznych festiwalach m.in. w Musikfesttage an der Oder, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju czy Festiwalu Operowym w hiszpańskim Santander, gdzie wystąpił w partiach Adama i Raphaela w inscenizacji oratorium Stworzenie świata J. Haydna.

Śpiewak koncertuje z wieloma orkiestrami: Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Narodową w Warszawie, filharmoniami: Sudecką, Poznańską, Zielonogórską, Pomorską, Opolską, a także Accademia dell`Arcadia, z którą w 2007 roku nagrał płytę Missa in Nativitate Domini. Pośród artystów z którymi współpracował wypada wymienić m.in. dyrygentów: Tadeusza Kozłowskiego, Bassema Akiki, Willa Crutchfielda, Łukasza Borowicza i reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Michała Znanieckiego, Laco Adamika, Krystynę Jandę, Krzysztofa Kolbergera.


Fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net