Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ROBERT ULATOWSKI
kategoria:
Basy
Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie fortepianu i organów.
Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale wokalno-aktorskim ukończył z rocznym wyprzedzeniem i wyróżnieniem. Jego głos określa się jako bas-cantante i jest dość rzadkim głosem w grupie głosów basowych.
W 1993r. jako student IV roku został solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której debiutował partią Sarastra w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Będąc solistą tej opery wykonał wiele partii operowych i oratoryjnych w Polsce, a także w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Belgia, Austria, Hiszpania i Francja.

W 1996r. wykonywał partię basową w polskim prawykonaniu Pasji według św. Jana G. F. Haendla transmitowanej w studiu koncertowym na żywo przez II program Polskiego Radia. Jest także półfinalistą wielu konkursów wokalnych m. in. „Belvedere” w Wiedniu, Ady Sari w Nowym Sączu, im. A. Didura w Bytomiu. Brał udział w kursach wokalnych i interpretacyjnych tj. Wratislavia Cantans oraz kursach w Dusznikach Zdroju.

W swojej działalności koncertowej wykonuje utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe oraz ulubione pieśni negro-spirituals. W wyniku fascynacji muzyką gospel założył i prowadził kwartet wokalny „Supernova” wykonujący muzykę: negro-spirituals, gospel, jazz i jego własną. Zespół koncertował w Polsce, Niemczech i Francji. Był pedagogiem wokalnym w PSM II st. im. St. Moniuszki w Łodzi, a także asystentem w Katedrze Edukacji Artystycznej, Katedrze Filologii Angielskiej i Instytucie Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego prowadząc przedmioty: emisja głosu, zespoły wokalne oraz metodyka prowadzenia chóru. W latach 2001-2005 był solistą Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu gdzie, obok licznych spektakli, wziął udział w kilku premierowych „superwidowiskach” transmitowanych przez Telewizje Polską. Były to: Gioconda na Odrze, Aida, Straszny Dwór a także Skrzypek na dachu w Hali Ludowej.
Od 1991 bierze udział w cyklicznych koncertach organizowanych przez Politechnikę Łódzką prezentując tam swój bogaty i różnorodny repertuar.

Współpracuje z Filharmonią Łódzką, Filharmonią Opolską, a także z Operą na Zamku w Szczecinie, z którą odbył w 2007r. tourne po Holandii z przedstawieniem Wesele Figara W. A. Mozarta. Ma również na swoim koncie liczne występy w wielu krajach Europy wykonując pierwszoplanowe partie basowe. Pracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, tj.: L. Woodside, V. Kiradjiev, A. Wicherek, W. Michniewski, T. Kozłowski, T. Wojciechowski, A. Straszyński, Ł. Borowicz, J. Wiłkomirski, E. Michnik oraz reżyserami: W. Zawodziński, D. Heusinger ,G. Veredon, L. Adamik, , G. Madia, M. Znaniecki, M. Weiss-Grzesiński, R. Skolmowski. Od 1995r. współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, a od 2005r. jest jego etatowym solistą. Jak dotąd w teatrze tym wziął udział w ponad 20 przedstawieniach premierowych. Dzięki dużej umiejętności techniki legato i sprawności biegnikowej najlepiej czuje się w repertuarze włoskiego bel canto i operach rossiniowskich. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 20 partii operowych takich jak: Mustafa L’Italiana In Algieri, Osmin Entfuhrung aus dem Serail, Sarastro ZauberFlote, Ramfis Aida, Ferrando Il Trovatore, Colline La Boheme, Don Basilio Il Barbiere di Seviglia, Gorgio I Puritani, Sparafucile Rigoletto, Kacper Freischutz, Raimondo Lucia di Lamermoor, Zbigniew Straszny Dwór, Stolnik Halka i innych. Wykonuje również repertuar oratoryjny, między innymi: Requiem W. A. Mozart, Requiem G. Verdi i Stabath Matter G. Rossini.

fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net