Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
URODZINY TOSKI... PODWÓJNE!
data dodania:
22.01.2013
110 świeczek trzeba by zapalić na urodzinowym torcie tej jednej z najsłynniejszych bohaterek operowych wszystkich czasów. Tyle bowiem lat upływa właśnie od polskiej premiery znakomitej opery Giacoma Pucciniego we Lwowie z 1903 roku. Świeczek urodzinowych właściwie powinno być o 45 więcej, bo w marcu br. minie tyle właśnie llat od pierwszej Toski na naszej scenie, wyreżyserowanej przez niezapomnianego Antoniego Majaka, w nowatorskiej – na owe czasy – scenografii Henri Poulaina.
I tak, jak na całym świecie, tak i u nas ta pełna namiętności i muzycznych emocji opera budziła i budzi do dzisiaj zachwyt publiczności i wielkie zainteresowanie realizatorów pragnących pokazać losy divy operowej – Florii Toski w co raz to nowym anturażu scenicznym. W naszym Teatrze rolę tę kreowały wybitne śpiewaczki, a wśród nich m.in.: Maria Fołtyn, Jadwiga Pietraszkiewicz, Teresa Wojtaszek-Kubiak i Joanna Cortes.
Dzisiaj w naszej Tosce tradycję tych wielkich śpiewaczek z ogromnym powodzeniem – nie tylko na naszej scenie – kontynuują: Monika Cichocka, Katarzyna Hołysz i Ewa Vesin.

Przed bliskim już powrotem na własną scenę zapraszamy – jeszcze! – do Teatru im. Jaracza na "urodzinowe" – w tym roku – Toski.

fot. M. Piąsta
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net