Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

VA, PENSIERO – NAJPIĘKNIEJSZE CHÓRY ŚWIATA
Koncert

Realizatorzy:
:
Chór pod kierownictwem Macieja Salskiego i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała KocimskiegoCzy istnieje w literaturze operowej opera bez chóru? Z pewnością.

Wszyscy jednak kompozytorzy doskonale zdawali sobie sprawę, że dobra i efektowna partia chóralna niezmiernie wzbogaca dzieło dodając mu blasku i muzycznego kolorytu. Dbali więc w swoich partyturach, by chór był równorzędnym dramaturgicznym bohaterem oper, bądź swoją obecnością komentował sceniczne wydarzenia. Zawsze jednak z pełną świadomością (i muzyczną premedytacją) tak komponowali swoje partie chóralne, by nie tylko dać możliwość popisu zespołowi, ale także, by publiczność popadała w zachwyt, długo pamiętała (i nuciła) to, co zrobiło na niej tak ogromne wrażenie.

Wszyscy wielcy – od Mozarta i Beethovena, przez Verdiego i Boita, po Bizeta, Czajkowskiego, Borodina i Moniuszkę  dali nam w swej spuściźnie całą „listę przebojów” chóralnej muzyki operowej, która nie tylko wcale się nie starzeje, ale z każdym wykonaniem zyskuje nowych zagorzałych fanów z niecierpliwością i artystyczną wrażliwością, oczekujących kolejnych spotkań z wielką chóralną muzyką operową. Zatem niech i to spotkanie będzie wyjątkowe, jak wyjątkowe są dzieła Wielkich Mistrzów opery!
 
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziFlora:
Joanna, Śmiałkowska, Paulina Sanecka

Góral:
Wojciech Strzelecki, Przemysław Cierzniewski

Santuzza:
Aleksandra Nowińska

                                


Dyrygent:
Michał Kocimski

Przygotowanie Chóru:
Maciej Salski

Ewa Ryszkowska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net