Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

XXIV ŁSB / RUBBERBANDance Group – VIC'S MIX
Balet

Choreografia:
Victor Quijada

Kompozytor:
Jasper Gahunia i inni

Czas trwania:
1h 55 min. (z jedną przerwą)

Realizatorzy:
Choreografia:
Victor Quijada

Kompozytor:
Jasper Gahunia i inni

Światła:
Yan Lee Chan

Kostiumy:
Camille Thibault‑BédardVIC’S MIX
 
Najnowsze dzieło zespołu jest wynikiem niepowtarzalnego połączenia tańca klasycznego z hip-hopem lat 90. pochodzącym z zachodniego wybrzeża USA. Jest ono również efektem ponad piętnastu lat pracy i eksperymentów, w czasie których RUBBERBANDance Group – za sprawą niepowtarzalnego języka tanecznego – zacierał i przesuwał granice tańca współczesnego.
 
Vic’s Mix czasami bawi, czasami wzrusza, ale przede wszystkim prezentuje szeroki zakres działalności Victora Quijady, często przywołując perełki choreograficzne jego autorstwa. Modyfikując własne choreografie i zderzając miejski pop z klasyczną kompozycją, Victor kontynuuje swoje eksperymenty, kwestionuje pojęcie teatralności oraz sposób odbioru spektaklu i przede wszystkim dba o to, by tancerze prezentujący się w wymagających fizycznie układach w pełni realizowali założenia Metody RUBBERBANDance.
 
Vic’s Mix zachwyca swoją stylistyczną rozpiętością i doskonale reprezentuje swobodę i otwartość montrealskiej sceny tanecznej.***
Victor Quijada – laureat wielu konkursów choreograficznych, założyciel zespołu RUBBERBANDance Group, twórca Metody RUBBERBAND.
Victor Quijada  porzucił hip-hop i swoje rodzinne Los Angeles dla kariery w szeregach uznanych zespołów baletowych i współczesnych, takich jak THARP!, Ballet Tech czy Les Grands Ballets Canadiens z Montrealu. Victor Quijada od początku swojej kariery uznawany był za utalentowanego, charyzmatycznego i doskonałego tancerza. Swoje bogate doświadczenie taneczne i choreograficzne zdobywał od ulic po największe sale widowiskowe.
Szukając swojego własnego głosu choreograficznego, Quijada założył w 2002 roku zespół RUBBERBANDance Group. W swoich choreografiach dekonstruuje zasady choreograficzne, które potem zestawia z ideologią hip-hopową, a także próbuje – poprzez unikalną fuzję wyrazistych gatunków tanecznych – badać ludzką naturę. Autorska wizja choreografa nie skupia się jedynie na tańcu, ale obejmuje również interpretację teatralną, metody improwizacyjne oraz język wizualny filmu. W swojej dotychczasowej karierze Victor Quijada stworzył kilkadziesiąt krótkich oraz pełnowymiarowych choreografii, zarówno dla swojego zespołu, jak i na zlecenie innych grup. Prace Quijady były prezentowane wielokrotnie w Ameryce Północnej i Europie.
Victor Quijada stworzył i rozwinął Metodę RUBBERBAND, która ma być mostem łączącym różne style taneczne. W czasie zajęć prowadzonych w konserwatoriach, na uniwersytetach i festiwalach na całym świecie choreograf uczy tancerzy jak płynnie przechodzić między odmiennymi światami tanecznymi i jak z powodzeniem łączyć klasyczne linie tańca klasycznego, deformację charakterystyczną dla tańca współczesnego, płynność i akrobatykę typową dla capoeiry z hip-hopową dynamiką i figurami rotacyjnymi (power moves).
Od 2011 roku prowadzi intensywne warsztaty taneczne na międzynarodowym festiwalu Domaine Forget, a od 2010 roku jest głównym choreografem projektu Springboard Danse Montreal. W latach 2007-2011 był artystą-rezydentem w Cinquième Salle of Place des Arts w Montrealu, a w sezonie 2015-2016/2016-2017 zaproponowano mu stanowisko nauczyciela i pracownika Kaufman School of Dance na University of Southern California.
Victor Quijada jest zapraszany jako choreograf gościnny przez zespoły taneczne, teatry i cyrki, takie jak: Hubbard Street Dance Chicago, Pacific Northwest Ballet, Scottish Dance Theatre i Les 7 doigts de la main. Wśród przyznanych mu do tej pory wyróżnień należy wymienić: Bonnie Bird North American Award, Peter Darell Choreography Award (2003), OQAJ/RIDEAU Prize (2009) oraz nagrodę Princess Grace Foundation (Fundacji Księżnej Grace), którą otrzymał dwukrotnie (2010 i 2016).
Quijada realizuje się nie tylko jako choreograf, ale również jako reżyser oraz dramaturg teledysków muzycznych, filmów artystycznych oraz produkcji telewizyjnych. Jego krótkometrażowy film Hasta la Próxima był w 2004 roku nominowany do American Choreography Awards. Za choreografię do teledysku Man I Used to Be kanadyjskiego muzyka K-OS otrzymał w 2005 roku nagrodę Choreography Media Honor, zaś za krótki metraż Gravity of Center przyznano mu w 2012 roku nagrodę w kategorii najlepszy eksperymentalny film krótkometrażowy na CFC Worldwide Short Film Festival. Amerykański magazyn taneczny Dance Magazine (sekcja On the Rise) uczynił Victora Quijadę jednym z bohaterów serii dokumentalnej zatytułowanej Freedom, w której uznał choreografa za jednego z najlepszych i wyróżniających się kanadyjskich artystów.


***
RUBBERBANDance Group

W choreografiach tworzonych dla RBDG Quijada łączy dwa przeciwstawne światy taneczne i ich estetyki – zestawia spontaniczność, odwagę i chęć podejmowania ryzyka charakterystyczne dla kultury hip-hopowej zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (gdzie dorastał i po raz pierwszy zetknął się z tańcem) z wyrafinowaniem i dojrzałością tańca klasycznego i współczesnego (z którymi miał styczność w dalszym etapie swojej tanecznej kariery). Autorska i rewolucyjna estetyka taneczna stworzona przez Victora powstała w wyniku piętnastu lat eksperymentów i badań, a jej rozwój można zaobserwować w ponad dwudziestu choreografiach stworzonych przez Quijadę. Dzięki czerpaniu z technik ulicznych charakteryzujących się świeżością i niezależnością, a także dzięki głębokiemu zrozumieniu inscenizacji tańca, spektakle RBDG w sposób prawdziwy i odważny zgłębiają relacje międzyludzkie, skupiając się przede wszystkim na pasji obsesji, bestialstwie przemocy oraz delikatności koniecznej do mierzenia się z tragedią i komedią.
 
Czerpiąc z doświadczenia ulicznego, Victor Quijada stara się połączyć spontaniczność technik hip-hopowych ze spektaklem scenicznym oraz burzyć – tak często, jak to możliwe – niewidzialną barierę pomiędzy wykonawcami i widzami. Wszystko po to, by publiczność doświadczała tańca jako aktywny uczestnik a nie jako bierny obserwator.
 
Quijada jest autorem projektów scenicznych i filmowych oraz metody RUBBERBAND, czyli programu treningowego przygotowującego profesjonalnych tancerzy do wymagających choreografii zespołu. Program ma na celu zapoznanie tancerzy z hybrydą ruchową inspirowaną jednocześnie tańcem ulicznym i współczesnym, która kładzie duży nacisk na interpretację, decyzyjność, wariacje rytmiczne oraz partnerowanie. Zespół organizuje liczne warsztaty i wykłady-prezentacje, również przy okazji występów gościnnych.
 
Zespół:
Dyrektor artystyczny:                                                 Victor Quijada
Dyrektor naczelna:                                                      Fannie Bellefeuille
Dyrektor techniczny:                                                  Yan Lee Chan
Kierownik produkcji:                                                  Florence Cardinal
Asystent Dyrekcji:                                                       Jean-Philippe Lortie
Kierownik działu komunikacji:                                 Mathieu Leroux
 
Rada Dyrektorów:
Przewodniczący:                                                          Benoit Labbé
Wice-przewodniczący:                                               Charles S. Morgan
Skarbnik:                                                                       Lulu Brenner
Członek Rady Dyrektorów:                                       Nicole Doucert
Członek Rady Dyrektorów:                                       Thibaut Duverneix
Członek Rady Dyrektorów:                                       Lisa Davies
 
Artysta Stowarzyszony:                                            Anne Plamondon
 
Podziękowania:
 
Vic’s Mix został wyprodukowany przez RUBBERBANDance Group i powstał w czasie rezydencji przy Festival International de DansEncore.
 
RUBBERBANDance Group chciałby podziękować Radzie Dyrektorów za ich hojność i wsparcie oraz Anne Plamondon za jej pasję i zaangażowanie.
RUBBERBANDance Group chciałoby wyrazić uznanie dla oddania i wysokiej jakości pracy wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie spektakli Zespołu. W Vic’s Mix można odnaleźć ślady pracy wszystkich tych osób.
Na podziękowania RUBBERBANDance Group zasługują również fotografowie Michael Slobodian i Marc Bourgeois, artystka filmowa Marie-Noël Pilon oraz niesamowity zespół 180 g – Chris de Muri, Cristina Marziale i Charles-Étienne Brassard.
 
RUBBERBANDance Group pragnie także wspomnieć o niesłabnącym wsparciu Wendellyn Reid.
 
RUBBERBANDance Group jest dotowane przez Canada Council for the Arts, the Conseil des arts et des lettres du Québec, the Conseil des arts de Montréal oraz Ontario Arts Council.
 

***
26 maja 2017 r. o godz. 20:00 zapraszamy do Sali Kameralnej na pokaz filmów zrealizowanych przez kanadyjski zespół RUBBERBANDance Group połączony z dyskusją z artystami. Dzięki tym filmom mają Państwo okazję zapoznać się z metodą pracy tancerzy RUBBERBAND. Wstęp wolny.
 

***
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Kanady w Warszawie.
***
Spektakl w ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych
dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net