Spektakle gościnne

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle gościnne

Plakat do spektaklu: FESTIWAL PUCCINIOWSKI: MANON LESCAUT
Terminy:

FESTIWAL PUCCINIOWSKI: MANON LESCAUT

Opera

Kompozytor:
Giacomo Puccini

Data premiery:
8.06.2024

Czas trwania:
ok. 2 h 40 min (2 przerwy)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Marco Guidarini

Reżyseria:
Gerard Jones

Scenografia:
Blanca Añón

Reżyseria świateł:
Marc Gonzalo

Kostiumy:
Donna Raphael

Kierownictwo Chóru:
Mariusz Otto

Asystent dyrygenta:
Wiktor Kozłowski

Asystent reżysera:
Bartłomiej Szczeszek

Autor plakatu:
Andrzej Pągowski



Produkcja z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Opera w czterech aktach.
Manon Lescaut była pierwszym dziełem Pucciniego, które odniosło pełny sukces i stało się początkiem światowej kariery 34-letniego wtedy kompozytora. Sukcesu tego nie był w stanie osłabić nawet fakt, że ten sam temat zaledwie o 9 lat wcześniej przedstawił na scenie operowej Jules Massenet, nie mówiąc już o wcześniejszych dziełach Halevy’ego i Aubera, opartych również na książce Prèvosta. W Manon Lescaut indywidualny styl muzyki Puccniego, zarysowujący się już wcześniej w jego młodzieńczych dziełach, ukazał się w całym rozkwicie. Operę tę cechuje przede wszystkim ogromna melodyjność, i to nie tylko w partiach wokalnych, ale i w podkreślających klimat akcji scenicznej motywach orkiestrowych, oryginalność języka harmonicznego i swoisty sposób traktowania recytatywów, żywość akcji scenicznej, wreszcie wielka różnorodność nastrojów. Dzieło stawiając przed wykonawcami wielkie wymagania zarówno muzyczne jaki i wokalne, daje im jednocześnie możliwość prezentacji własnych umiejętności, a publiczności – okazję do obcowania ze sztuką operową najwyższej próby. Manon Lescaut nigdy nie gościła na scenie operowej Łodzi, tym bardziej spektakl stanie się wspaniałą okazją do poznania tego wybitnego dzieła muzycznego.

Bilety:

Strefa I
90/80 zł

Strefa II
80/70 zł

Strefa III
70/60 zł

Strefa IV
50/40 zł

Manon:
 Yuliia Alieksieieva

Des Grieux:
Dominik Sutowicz

Lescault:
Jaromir Trafankowski

Geronte de Ravoir:
Rafał Korpik

Edmondo:
Piotr Kalina

Oberżysta:
Michał Korzeniowski

Baletmistrz:
Bartłomiej Szczeszek

Śpiewak:
Laura Wąsek

Sierżant:
Tomasz Mazur

Latarnik:
Marek Szymański

Kapitan:
Michał Korzeniowski

Aktorzy:
 Marian Kulczyński, Andrzej Płatek

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Dyrygent:
 Marco Guidarini

Fot. Materiały Teatru Wielkiego w Poznaniu
Na scenie, przed prostą, jasną ścianą z neonowym napisem
Na scenie, przed drapowaną, szarą kurtyną, stoi kobieta w ciemnej sukni z żółtym boa z piór. Śpiewa z uniesionymi rękami.
Na scenie, przed tłumem postaci w historycznych kostiumach, klęczy mężczyzna w beżowym, wzorzystym stroju, śpiewając z ekspresją i rozłożonymi rękami. Tłum za nim również śpiewa, reagując na jego występ. Niektórzy trzymają butelki.
Na scenie, oświetlonej fioletowym światłem, kobieta w bogatej, złotej sukni stoi z rękami na biodrach przed zgromadzoną grupą osób siedzących za długim stołem. W tle widać jasny, okrągły reflektor. Na pierwszym planie siedzi mężczyzna w fotelu, a obok niego stoi inna postać.
Na scenie, przed prostą, jasną ścianą z neonowym napisem
Na scenie, oświetlonej jasnymi reflektorami, liczna grupa aktorów w różnorodnych kostiumach teatralnych odgrywa scenę. W centrum znajduje się mężczyzna w ciemnym płaszczu, a wokół niego i za nim zgromadzeni są inni aktorzy w strojach z różnych epok. Tło sceny jest proste, w jasnych odcieniach.
Na scenie, w minimalistycznej scenografii z jasnymi ścianami i kolorowym tłem, grupa młodych osób w ciemnych, niemal identycznych strojach i białych nakryciach głowy stoi w rzędzie. Przed nimi znajduje się dwoje dorosłych w bogatych, kontrastujących kostiumach teatralnych. Po lewej stronie stoi postać w ciemnym płaszczu, manipulująca przy panelu z kartami.
Na scenie, w minimalistycznej scenografii z jasnymi ścianami i fioletowym tłem, kobieta w bogatej, złotej sukni i czarnych pończochach leży nonszalancko na różowym fotelu. Jej ramiona są rozłożone, a jedna noga uniesiona.
Na scenie, oświetlonej chłodnym światłem, dwoje aktorów w kostiumach teatralnych odgrywa dramatyczną scenę na zniszczonym materacu. Kobieta w podartej, niebieskiej sukni leży na materacu, a mężczyzna w jasnej koszuli klęczy obok niej, dotykając jej twarzy z wyrazem troski. Scenografia jest minimalistyczna, z jasnymi, drewnianymi elementami w tle.

Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera