Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Kup bilet

HALKA
Opera

Kompozytor:
Stanisław Moniuszko

Autor libretta:
Włodzimierz Wolski

Data premiery:
21.01.2017

Czas trwania:
ok. 2 h i 45 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Wojciech Rodek

Reżyseria i scenografia:
Jarosław Kilian

Kostiumy:
Weronika Karwowska

Choreografia:
Emil Wesołowski

Reżyseria świateł:
Maciej Igielski

Projekcje:
Zoom Media

Kierownictwo Chóru:
Dawid Jarząb

Producent:
Łukasz Mitka

Asystent dyrygenta:
Mieczysław Unger

Asystenci reżysera:
Jerzy Machowski, Waldemar Stańczuk, Maria Szczucka

Asystent scenografa:
Sławomir Szondelmajer

Asystentka kostiumologa:
Aleksandra Gąsior

Inspicjenci:
Andrzej Kowalik, Zbigniew Pawełczyk

W spektaklu wykorzystano:
fotografie Edwarda Hartwiga z albumu „Halny"



Opera w czterech aktach. Spektakl w oryginalnej polskiej wersji językowej z polskimi i angielskimi napisami.
Podczas gdy Fryderyk Chopin zdobył we Francji wielkie uznanie jako ambasador kulturalny uciskanego narodu, jego młodszy kolega, Stanisław Moniuszko, działał na polu kultury we własnej ojczyźnie. I podobnie jak Chopin – Moniuszko w swojej twórczości łączył zachodnioeuropejski romantyzm z duchem polskiej kultury. HALKA jest bez wątpienia przykładem na udane połączenie cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru i tradycji. Opera ta ponadto, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej.

Żeby zrozumieć tę operową przypowieść o porzuconej dziewczynie, trzeba ją osadzić w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej. Halka jest istotą zawieszoną między dwoma światami: występnej szlachty i mściwych górali. Nie ma tu jednoznacznie złych i dobrych postaci. To nie jest łzawy melodramat. To okrutna parabola ludzkiej samotności.
 
 
Spektakl robi wrażenie teatralnym rozmachem i scenograficzną czystością. W pamięci pozostaje wiele obrazów: z prostymi, ale efektownymi dekoracjami, ze szlachetnym oświetleniem (Maciej Igielski), z ciekawymi i nienachalnymi projekcjami wideo. To prawdziwy pokaz kostiumowej wyobraźni (Weronika Karwowska) i olbrzymiego talentu tych wszystkich rzemieślników z pracowni krawieckich, którzy skomplikowanym, tworzonym z wielu warstw różnorodnych materiałów strojom nadali wizualną lekkość.
W realizacji przygotowanej na pięćdziesięciolecie Teatru Wielkiego, Jarosław Kilian wykorzystał historię porzuconej dziewczyny jako uniwersalny dramat, który mógłby rozegrać się wszędzie, w każdej społeczności, pomiędzy dwojgiem młodych z nieznacznie tylko zaznaczonymi różnicami społecznego statusu, czyli w socjologicznie dowolnym anturażu.
Dorota Wójcik potrafiła po mistrzowsku oddać wewnętrzne splątanie prostej, jakże naiwnej dziewczyny. W ogóle Dorota Wójcik jest absolutnym muzycznym fenomenem, bo nie wypominając jej lat scenicznej kariery wciąż jest na wokalnym szczycie, a w zasadzie jest sopranem uniwersalnym jak Joan Sutherland.

Z całej obsady najbardziej podobał mi się Dominik Sutowicz w partii Jontka. Prezentując mocny głos prowadzony z dużą swobodą kreślił postać swojego bohatera z prawdziwą pasją i właściwą ekspresją. Udaną kreację aktorsko-wokalną stworzyła również Dorota Wójcik w roli nieszczęśliwej Halki. Jej Halka mieni się całą paletą emocji, przechodząc od stanu najwyższego szczęścia w spotkaniu z Januszem, do chwili zwątpienia i niepokoju podczas oczekiwania na spotkanie z nim, wreszcie rezygnacji i finałowego szaleństwa prowadzącego do zaskakującego finału.
(...) największe wrażenie wywiera moment, gdy Halka, której umiera dziecko, chce podpalić kościół, gdzie ukochany Janusz bierze ślub z inną. Scena jest pusta, z ciemności światło wydobywa jedynie Halkę – Dorotę Wójcik. A ona śpiewa przejmująco, w sposób naturalny i piękny. To wystarczy, by stworzyć żywy teatr.
Drugim atutem przedstawienia jest Dominik Sutowicz najlepszy od kilkunastu lat Jontek, jaki pojawił się na naszych scenach. Wokalnie swobodny, a przy tym doskonale interpretujący tekst, dzięki temu snujący się smętnie w innych przedstawieniach Jontek nabrał wreszcie życia.
 

 
Jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi
pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego:





 
Sponsor premiery:

Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 zł

Halka:
Monika Cichocka, Agnieszka Kuk, Anna Wiśniewska-Schoppa, Anna Wierzbicka, Dorota Wójcik, Joanna Zawartko

Jontek:
Tomasz Kuk, Dominik Sutowicz, Łukasz Załęski

Stolnik:
Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski

Zofia:
Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Joanna Lewińska

Janusz:
Arkadiusz Anyszka, Stanisław Kuflyuk, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz

Dziemba:
Patryk Rymanowski, Rafał Pikała

Dudarz:
Witold Tomczyk

Góral:
Przemysław Cierzniewski, Wojciech Strzelecki

Anioł:
Tomasz Jagodziński



Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net