Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
LAMAILA
Choreografia:
Andrzej Morawiec

Kompozytor:
Maciej Pawłowski

Autor libretta:
Liwia Pawłowska

Data premiery:
25.03.2016

Realizatorzy:
Teksty piosenek:
Anna Nowak-Otto

Instrumentacja:
Bogdan i Maciej Pawłowscy

Kierownictwo muzyczne:
Tadeusz Płatek

Reżyseria:
Maciej Pawłowski

Choreografia:
Andrzej Morawiec

Scenografia:
Grzegorz Policiński

Kostiumy:
Anna Chadaj

Przygotowanie wokalne:
Dariusz Grabowski

Reżyseria świateł:
Tomasz Filipiak

Reżyseria dźwięku:
Paweł Zawadzki

Animacje:
Tomasz Grimm

Asystent choreografa (dzieci i młodzież):
Iga Marszałek

Konsultant ds. akrobatyki (dzieci i młodzież):
Sebastian Błaszczyk

Asystent kostiumologa:
Agata Malinowska, Elżbieta Panek-Szewczyk

Producent:
Łukasz Mitka



Widowisko taneczne w dwóch aktach i 19 scenach. Spektakl familijny.
Libretto tego czarodziejskiego widowiska tanecznego napisała Liwia Pawłowska, muzykę z kolei skomponował Maciej Pawłowski. Historia mówi o wydarzeniach dziejących się w Krainie Dnia i Nocy, gdzie główna bohaterka, Księżniczka Dnia – tytułowa Lamaila – zostaje nagle w środku nocy obudzona przez śmiesznego stwora mieszkającego w głębinach bagna – Mr. Gulgacza. Lamaila dzięki pełni księżyca... zakochuje się w Księciu Nocy – Namadilu. Kiedy wszyscy są pewni, że ta para nigdy się już nie spotka, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót.
Muzyka utrzymana jest w disney’owskim stylu, z dużą ilością pięknych melodii. Znaczna część materiału muzycznego została zinstrumentowana przez samego mistrza gatunku, najbardziej znanego w Polsce kompozytora muzyki baletowej – Bogdana Pawłowskiego, którego KRÓLEWNA ŚNIEŻKA od 40 lat święci triumfy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. I wszystko wskazuje na to, że LAMAILA może zdetronizować „królową” pod względem popularności.

LAMAILA to widowisko taneczne na 70 tancerzy baletu, akrobatów i uczestników programu edukacyjnego, ale LAMAILA to również musicalowe piosenki w wykonaniu Kai Mianowanej i Martina Fitcha. Posłuchajcie piosenki Ktoś inny niż ja (muz. M. Pawłowski, sł. A. Otto-Nowak).


Jedna z gwiazd w gwiazdozbiorze Cassiopei o numerze RRA 01h33m21.79 +60°40'12.2'' dec 10.61 mag Cas została nazwana LAMAILA. „Jest to dosyć typowa gwiazda w gromadzie otwartej M103, wraz z którą znajduje się w odległości mniej więcej 7000 lat świetlnych od Ziemi. To gwiazda ciągu głównego o typie widmowym B3V, zatem o temperaturze kilkunastu tysięcy stopni. Taki typ widmowy ustalono w 1965 roku. Lamaila jest gwiazdą dosyć młodą, której wiek nie przekracza trzydziestu milionów lat” – mówią specjaliści z Planetarium EC-1.

Przed każdym spektaklem Astronom wprowadzi publiczność w sekrety koniunkcji planet – wydarzenia astronomicznego mającego ogromny wpływ na dalsze wydarzenia w spektaklu. Popularno-naukowy wstęp astronomiczny przygotowali pracownicy Planetarium EC-1.



***
Lamaila to przepiękny spektakl dla dzieci, pokazujący moc teatralnej techniki. Gdy tak dużo mówimy o pedagogice teatru i gdy tak często zwracamy uwagę na konieczność tworzenia teatralnego repertuaru z myślą o najmłodszych, łódzki Wielki przypomina, że pierwsze zachwyty operą rodzą się najczęściej wraz z pełnym onieśmielenia pytaniem: jak to działa? Z pytaniem, którego z wiekiem zaczynamy się sami przed sobą wstydzić, choć przecież zadajemy je sobie w operze bardzo często – również wówczas, gdy w przerwie spektaklu odruchowo zaglądamy do kanału orkiestrowego, a wśród instrumentów i pulpitów odnajdujemy przede wszystkim naszą dziecięcą ciekawość.
Piotr Olkusz, Kosmos w operze, teatralny.pl, 26 kwietnia 2017

Lamaila to typ widowiska, w którym widza chce się uwieść i oczarować. Promowana jako spektakl familijny dla widzów od lat 5 do 102, spełnia odwieczne ludzkie pragnienia o wielkiej miłości i zwycięstwie sprawiedliwości, zachwyca też swoją malowniczością. Może również stanowić teatralną wariację na temat fenomenu, możliwej już przecież, prywatnej turystyki kosmicznej i zaspokoić nasze marzenia o podboju wszechświata. Rozbudowana dramaturgicznie, ale też dopracowana w najdrobniejszych szczegółach spektakularna inscenizacja, daje szansę na całkowite oderwanie się od rzeczywistości  i zachwyt nad wytańczoną historią miłości rozkwitłą w noc równonocy. Dzięki teatralnej iluzji stanowi artystyczną wariację łączącą świat sztuki z teorią naukową i pozwala wyobraźnią sięgnąć gwiazd. Poza wszystkim pozostaje też fantastyczną rozrywką nie tylko dla najmłodszych i z całą pewnością może być adresowana, jak mawiał mieszkaniec innej, a znanej powszechnie planetoidy B 612 – Mały Książę, do wszystkich dzieci, którymi byli kiedyś dorośli.
Anna Banach, Ale kosmos!, taniecPOLSKA.pl, 18 maja 2017
 
Uczuciowe perturbacje to tylko pretekst do zaprezentowania fantastycznych stworzeń. W bestiariuszu Pawłowskich są skrzydlate Kukłaki, pełzające Kubikusy, leśne Gilgolaki i przypominający otyłą ośmiornicę Gulgacz. Taki spektakl to raj dla kostiumografa. Anna Chadaj zdała egzamin na szóstkę. Każda z grup stworzeń – i tych animalnych, i tych floralnych (Kwiaty, Paprocie) – została scharakteryzowana strojem. Bawią różowe Gilgolaki, ale ożywienie na widowni wywołują przede wszystkim mieszkańcy podwodnej krainy – pomysłowo przedstawione Meduzy, Ukwiał i Konik Morski na elektrycznej deskorolce.
Izabella Adamczewska, Taneczny musical w disneyowskim stylu, „Gazeta Wyborcza", 27 marca 2017
 
Teatr Wielki w Łodzi dzięki swojej najnowszej premierze zyskał spektakl idealny dla najmłodszej widowni. „Lamaila" to widowisko, na kształt którego składa się balet, sceny wokalne i elementy akrobatyczne wywołuje uśmiech na twarzy. Przenosi widzów między gwiazdy, opowiada uniwersalną historię o sile miłości, a do tego pozwala przyjemnie spędzić czas. Dzieci zachwycą się kolorami kostiumów, brokatem lśniącym na scenie, wspaniałą scenografią. Dorośli widzowie przypomną sobie, co to znaczy być dzieckiem i być może również dadzą porwać się magii teatru. Z niej bowiem nie wyrasta się nigdy.
Agata Białecka, Miłość wśród gwiazd, dziennikteatralny.pl, 30 marca 2017
 
W kolorowej scenerii przypominającej kosmiczny ogród botaniczny księżniczka dnia Lamaila (Minori Nakayama) zakochuje się z wzajemnością w księciu nocy Namadilu (Nazar Botsiy). Tyle że księżniczce niezbędne jest do życia słońce, a jej ukochany funkcjonuje w świetle księżyca. Na dodatek zazdrosny biały motyl – Sawora (Laura Korolczuk) – porywa Lamailę i więzi ją w Krainie Mrocznych Skał. Dopiero pomoc mieszkającego na Marsie czarnoksiężnika Harrata i magiczna moc kwiatu w kształcie połączonego słońca i księżyca sprawiają, że kochankowie mogą żyć razem, a ich miłość (jak to w baśniach bywa) trwać będzie wiecznie.
Joanna Brych, Między nocą a dniem, „Polityka", 4 kwietnia 2017

Scena roi się od kolorowych skrzydeł, barwnych kwiatów i świecących planet. Są ogromne meduzy, tańczące z lekkością primabaleriny oraz podwodne stwory, świecące lampkami w rytm piosenek. Wszystko razem tworzy całość harmonijną i w dobrym guście. Niezwykle barwną, ale absolutnie nie kiczowatą. Wielka to zasługa projektantki kostiumów, Anny Chadaj oraz scenografa Grzegorza Policińskiego.
Małgorzata Sasin, Bajka dla „smartphonowych" dzieci, e-kalejdoskop, 30 marca 2017
 
Spektakl Lamaila Teatru Wielkiego w Łodzi to produkcja przygotowana z rozmachem. Z pewnością widz oczekujący ferii barw, disnejowskiej muzyki i popisowego tańca, odnajdzie to, czego szuka.
To co przykuwa uwagę już od pierwszych chwil, to niezwykłe kostiumy, barwne, mieniące się za dnia i nocy szaty, szalone postacie, maszkarony, do tego przyjemna dla oka scenografia i niezła muzyka. Przeplatające pokazy baletowe utwory wykonywane przez młodych piosenkarzy przypominają te z disney'owskich bajek.
Marcin Bałczewski, Lamaila w Teatrze Wielkim w Łodzi, plasterlodzki.pl, 29 marca 2017
 
(...) najsympatyczniejsze widowisko odbywało się podczas przerwy we foyer opery, gdzie Gilgolaki wykonywały w swych fantazyjnych strojach rozmaite ewolucje, zaczepiały dzieci i pozwalały się fotografować. Kochamy takie zabawy z przebierańcami. Światową prapremierę Lamaili na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi można odnotować jako sukces wizerunknowy i popularyzacyjny.
Joanna Tumiłowicz, Miłość Gulgacza, maestro.net.pl, 30 marca 2017
 
Widowisko muzyczne „Lamaila” to dzieło zdecydowanie godne polecenia wszystkim, od najmłodszych, do starszych, lecz ciągle młodych duchem. Bogactwo doznań płynące z tego dzieła jest wprost ogromne i myślę, że potrafi wprawić w zachwyt nawet najbardziej wymagającego widza.
Bilety:

Strefa I
100/90 zł

Strefa II
90/80 zł

Strefa III
70/60 zł

Strefa IV
50/40 zł

Uczestnicy programu edukacyjnego LAMAILA, soliści, koryfeje, Zespół Baletowy i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi:


Kaya:
Kaja Mianowana / Krystyna Zajkowska

Martin:
Martin Fitch / Maciej Tomaszewski

Lamaila:
Alicja Bajorek / Minori Nakayama

Namadil:
Nazar Botsiy / Maciej Pletnia

Sługi Lamaili:
Izabela Barbacka, Gloria Studer, Yuki Itaya, Dawid Kucharski, Paweł Kurpiel

Sługi Namadila:
Julia Sadowska, Bogumiła Szaleńczyk, Riho Okuno, Bartosz Białowąs, Tomu Kawai

Kwiaty:


Floritissima:
Valentyna Batrak

Florentissima:
Lydie Boutfeux

Falentissima:
Claudia Elvetico

Malatissima:
Aleksandra Gryś

Wijatissima:
Aneta Kosmowska

Hejatissima:
Monika Maciejewska-Potockas

Alotissima:
Matylda Molińska

Emetissima:
Boglarka Novak

Lamotissima:
Sakurako Onodera

Gajotissima:
Luna Othnin-Girard

Gijotissima:
Adrianna Stępień

Wymatissima:
Karolina Urbaniak

Zwierzęta:


Dominos:
Lidia Kolbus

Domakros:
Kinga Łapińska

Amedines:
Sebastian Błaszczyk

Afalokas:
Radosław Grzanka

Avimedes:
Jan Łukasiewicz

Gamenados:
Dominik Senator

Afikalos:
Koki Tachibana

Sawora:
Ekaterina Kitaeva-Muśko / Laura Korolczuk

Sługi Sawory:
Gintautas Potockas, Kyrylo Shcherban

Kukłaki:


Kukaki:
Alicja Bajorek / Minori Nakayama

Kekeki:
Karolina Jaremko

Kekuki:
Ewa Kowalska-Brodek

Kakyki:
Aneta Kosmowska

Kukeki:
Monika Maciejewska-Potockas

Kakaki:
Boglarka Novak

Kykaki:
Julia Sadowska

Kukuki:
Bogumiła Szaleńczyk

Kakuki:
Grzegorz Brożek / Wojciech Domagała

Kekiki:
Tomu Kawai

Kikeki:
Nazar Botsiy / Maciej Pletnia

Gulgacz:
Grzegorz Brożek / Wojciech Domagała

Żony Gulgacza:


Duguruga:
Dominik Senator

Karugana:
Koki Tachibana

Meduzy:


Borkama:
Valentyna Batrak

Lawrinta:
Lydie Boutfeux

Mindaoza:
Claudia Elvetico

Grapelna:
Matylda Molińska

Rukteoza:
Luna Othnin-Girard

Siemanoa:
Adrianna Stępień

Mikreota:
Karolina Urbaniak

Harrat:
Julia Orlikowska / Emilia Szuwalska, Krzysztof Pabjańczyk, Gintautas Potockas / Kyrylo Shcherban

Robociaki:
Oliwia Bakalarz / Weronika Cicherska, Aleksandra Gryś

Kubikusy:


Hunalag:
Claudia Elvetico

Hanalog:
Lidia Kolbus

Hinagi:
Aneta Kosmowska

Hunaka:
Kinga Łapińska

Henati:
Matylda Molińska

Hymeki:
Boglarka Novak

Hodumi:
Luna Othnin-Girard

Hewagi:
Sakurako Onodera

Humula:
Wiktor Krakowiak-Chu

Hanati:
Jan Łukasiewicz

Hedimi:
Krzysztof Pabjańczyk

Helogi:
Dominik Senator

Hunaki:
Koki Tachibana

Hreneles:
Justyna Kozulska

Hranolak:
Marzena Lesiak-Batko

Hrinomok:
Andrzej Molenda

Paproć:
Agnieszka Dzikowska, Iwona Drzymała, Aleksandra Gryś, Ekaterina Kitaeva-Muśko / Laura Korolczuk, Justyna Kozulska, Marzena Lesiak-Batko, Sakurako Onodera, Adrianna Stępień, Karolina Urbaniak, Andrzej Molenda

Planety:


Jowisz:
Alicja Bajorek / Minori Nakayama

Saturn:
Wiktor Krakowiak-Chu

Merkury:
Justyna Adamczyk, Adam Pigłowski

Mars:
Wiktoria Baraniak / Magdalena Bożyk, Nicole Bolda

Wenus:
Wiktoria Sękowska, Emilia Cichoń

Uran:
Aleksandra Muras, Nicole Czajka

Neptun:
Maria Szczerbiak, Karolina Graca

Pluton:
Patrycja Sujecka, Oliwia Karczmar / Karolina Kresowska

Gilgolaki:


Bonot:
Adam Pigłowski

Braga:
Marta Duszyńska / Patrycja Sujecka

Dayda:
Nicole Czajka

Drumma:
Julia Nawrocka / Maja Trybus

Famia:
Zuzanna Wasiak

Garya:
Maria Lenczewska

Giwik:
Wiktoria Baraniak / Magdalena Bożyk

Kimi:
Maria Szczerbiak

Lari:
Jagoda Bednarek

Latja:
Aleksandra Muras

Linzo:
Aleksandra Golan / Julia Nowak

Loki:
Emilia Cichoń

Mitya:
Oliwia Karczmar / Karolina Kresowska

Ratio:
Olwia Bakalarz  / Weronika Cicherska

Sargia:
Julia Orlikowska / Emilia Szuwalska

Walow:
Justyna Adamczyk

Walsa:
Nicole Bolda

Wini:
Karolina Graca

Winre:
Wiktoria Sękowska

Koniki morskie:
Sebastian Błaszczyk, Radosław Grzanka

Ukwiały:
Agnieszka Dzikowska, Marzena Lesiak-Batko, Andrzej Molenda

Syreny:
Iwona Drzymała, Justyna Kozulska

Astronom:
Marcin Ciechowicz / Michał Kata (EC-1)



Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Tadeusza Płatka


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net