Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: O SOLE ITALIANO - KONCERT SYLWESTROWO-NOWOROCZNY
Terminy:

O SOLE ITALIANO - KONCERT SYLWESTROWO-NOWOROCZNY

Koncert

Czas trwania:
ok. 2 h 45 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Rafał Janiak

scenariusz, video i reżyseria:
Krzysztof Korwin-Piotrowski

projekcje:
Kamil Niesłony

asystent reżysera:
Adam Grabarczyk

choreografia i ruch sceniczny:
Beata Brożek-Grabarczyk

realizacja świateł:
Sławomir Kowalczyk

przygotowanie chóru:
Rafał Wiecha

inspicjent:
Karolina Filus



Dwuczęściowa gala muzyki włoskiej
 
O SOLE ITALIANO
sylwestrowo-noworoczna włoska gala operowa
 
Włochy kojarzą się ze wspaniałą kulturą i zapierającymi dech krajobrazami. W tym kraju narodziła się opera. Wenecja kojarzy się nie tylko z przepiękną architekturą, ale także z karnawałem, który w przeciwieństwie do Rio de Janeiro jest elegancki. Weneckie maski są często dziełami sztuki, a kostiumy zachwycają swoim bogactwem, doborem materiałów i kolorów. Wyczarujemy dla Państwa świat z operowej baśni, w której postacie z różnych dzieł muzycznych spotkają się podczas jednego wieczoru na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Kierownictwo muzyczne objął dyrygent i kompozytor, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, Maestro Rafał Janiak.
 
Gala w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i choreografii Beaty Brożek-Grabarczyk przeniesie nas do karnawału w Wenecji i słonecznego Neapolu, także w elementach dekoracji oraz projekcjach na ekranie. Bogaty repertuar będzie obejmował dzieła najwspanialszych włoskich kompozytorów: Belliniego, Donizettiego, Leoncavalla, Pucciniego, Rossiniego i Verdiego. Wieczór dopełnią uwertury do „włoskich” operetek Johanna Straussa Karnawał w Rzymie i Noc w Wenecji. W ostatniej części zabrzmią słynne pieśni neapolitańskie.
 
Uwertura do Nieszporów Sycylijskich Giuseppe Verdiego przeniesie nas na chwilę do największej włoskiej wyspy, którą melomani kojarzą z imponującym i potężnym Teatro Massimo w Palermo. Przed nim znajduje się popiersie Verdiego, a na schodach rozgrywał się finał filmu Ojciec chrzestny III. Słynne Bolero Eleny zaśpiewa primadonna Teatru Wielkiego w Łodzi Joanna Woś. W jej wykonaniu zabrzmi też aria Casta Diva modlitwa do księżycowej bogini z Normy Vincenza Belliniego. Wspaniały tenor Paweł Skałuba zaśpiewa uwielbiane przez publiczność arie z Rigoletta: Questa o quella i La donna e mobile o zmienności kobiet.
 
W radosny nastrój wprowadzi Państwa cavatina Figara Largo al factotum z Cyrulika sewilskiego Gioacchina Rossiniego w wykonaniu znakomitego ukraińskiego barytona Stepana Drobita, a pełną humoru Lekcję muzyki z tej opery komicznej zaprezentują Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska i Dawid Kwieciński.
Chór Teatru Wielkiego w Łodzi wykona podczas włoskiej gali między innymi jeden z nasłynniejszych utworów w historii muzyki czyli Va, pensiero z opery Nabucco Verdiego czy zachwycający Chór Dzwonów z Pajaców Ruggera Leoncavalla, a Krzysztof Marciniak dopełni go Serenadą Arlekina. W wykonaniu solistów i chóru zabrzmi najbardziej znany operowy toast na cześć miłości czyli Libiamo z Traviaty Verdiego.
 
Wzruszenie wywoła Duet Kwiatów z opery Madama Butterfly Giacoma Pucciniego w wykonaniu Joanny WośAgnieszki Makówki. Natomiast Patrycja Krzeszowska zaśpiewa arię O mio babbino caro z opery komicznej tego kompozytora – Gianni Schicchi.
               
Włochy to również niezwykła tradycja commedii dell'arte, opierająca się na improwizacji. Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawią się takie postacie jak: sprytny Arlekin, rezolutna Kolombina, skąpy kupiec wenecki Pantalone, jego pedantyczny przyjaciel Dottore z Bolonii oraz tchórzliwy samochwał Capitano. Dodadzą kolorytu przygotowaniom do weneckiego karnawału, w którym przebieranki i różne zaskakujące sytuacje będą możliwe.
 
Z Wenecji udamy się do słonecznego Neapolu, aby poddać się urokowi słynnych pieśni neapolitańskich. Zabrzmią utwory, które były śpiewane przez najsłynniejszych tenorów świata, ale także coraz częściej sięgają po nie barytony, soprany i mezzosoprany. Usłyszymy między innymi: Mamma son tanto felice Cesarego Bixia, Torna a surriento Ernesta De Curtisa, La spagnola Vincenza di Chiary, Funiculi, funicula Luigiego Denzy oraz O sole mio Eduarda di Capui. Z pewnością wyjdą Państwo z Teatru Wielkiego w Łodzi w miłym nastroju, aby optymistycznie rozpocząć kolejny rok. 
Zapraszamy!
 
 
Patronat
Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska

Patrycja Krzeszowska-Kubit

Agnieszka Makówka

Joanna Woś

Stepan Drobit

Dawid Kwieciński

Krzysztof Marciniak

Paweł Skałuba

Dominik Sutowicz

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka



Postacie z commedii dell'arte:
Arlekin – Jan Łukasiewicz, Kolombina – Beata Brożek-Grabarczyk, Capitano – Tomasz Jagodziński, Dottore – Andrzej Grabarczyk



narracja:
Patrycja Krzeszowska-Kubit, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij