Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Odeszła Izabella Nawe-Spychalska
data dodania:
20.07.2018
Dziś żegnamy kogoś, kto swoją osobowością i zaangażowaniem imponował i pokazywał, czym powinien być zawód artysty. Takie chwile uświadamiają nam, że coraz mniej liczny jest krąg tych, którzy mogą służyć za wzór. Wzór nie tylko wielkiej Artystki ale również wspaniałego i dobrego człowieka.
18 lipca 2018 roku odeszła wybitna śpiewaczka - Izabella Nawe-Spychalska, sopran. Wieloletni pracownik naszego Teatru, a od lat 70-tych XX wieku przez ponad 25 lat związana z Deutsche Staatsoper w Berlinie, gdzie otrzymała prestiżowy tytuł Kammersängerin.
Debiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1967 roku w partii Gildy w operze Rigoletto Giuseppe Verdiego, by za chwilę śpiewać już pierwszoplanowe partie takie jak Rozyna w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Adela w Zemście nietoperza Straussa, Małgorzata w Fauście Gounoda. W 1971 roku zaangażowana została w Deutsche Staatsoper w Berlinie gdzie śpiewała między innymi partię Królowej nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju, Noriny w Don Pasquale, Zofii w Kawalerze srebrnej róży oraz wiele innych.
Gdy na początku lat osiemdziesiątych nagrała trzecią część tryptyku Carla Orffa otrzymała podziękowanie i wyrazy najwyższego uznania od samego kompozytora.
Od roku 1981 występowała również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Izabella Nawe śpiewała na operowych scenach Wiednia, Budapesztu, Lizbony, Lyonu, Brukseli, Hamburga, Monachium, Paryża, Lozanny, Sztokholmu, San Francisco i Tokio. Występowała z wielkimi śpiewakami m.in. z Bernardem Ładyszem i Luciano Pavarottim.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kościele w Kaletniku (koło Koluszek)
w poniedziałek, 23 lipca 2018 roku o godz. 12.00


Łącząc się w smutku, Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy współczucia. 

Wspomnienie o Izabelli Nawe-Spychalskiej opublikował Redaktor Adam Czopek.

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net