Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

PINOKIO

Opera

Kompozytor:
Jonathan Dove

Autor libretta:
Alasdaire Middleton na podstawie powieści Carla Collodiego

Data premiery:
1.06.2025

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Rafał Janiak

reżyseria:
Robert Drobniuch

scenografia, kostiumy:
Aleksandra Starzyńska

wideo:
Łukasz Sosiński i Magdalena Łazarczyk

choreografia:
Paulina Jaksim i Katarzyna Kulmińska

reżyseria światła:
Prot Jarnuszkiewicz

tłumaczenie:
Jacek MikołajczykOpera familijna w dwóch aktach
To kolejna już (po m.in.  Małym kominiarczyku  Brittena i  Jasiu i Małgosi  Humperincka) nasza  propozycja operowa dla dziecięcej publiczności. Dobrze wszystkim zanana baśń Collodiego w muzyce  Jonathana Dove’go znalazła wielobarwne odzwierciedlenie wokalne i instrumentalne jej fabuły,  a charakterystyka poszczególnych postaci i sytuacji dramaturgicznych właśnie poprzez „trafiającą do  ucha” muzykę zyskała i na klarowności, i na atrakcyjności. Nie brakuje w niej liryzmu i dowcipu,  ilustracyjności i zaskakujących zmian nastroju i brzmienia w każdej kolejne scenie opery.

Ta dwuaktowa opera powstała na zmówienie Opera North wraz z Sadler's Wells Theatre, a jej  pierwszy pokaz miał miejsce 21 grudnia 2007 roku w Grand Theatre w Leeds. Spektakl  wyreżyserowany przez Martina Duncana, pod kierownictwem muzycznym Davida Parry’ego spotkał  się z entuzjastycznym przyjęciem młodej publiczności a dorośli odnaleźli w muzyce Dove’a wiele fraz  i wokalnych kreacji, satysfakcjonujących najwybredniejszych wielbicieli sztuki operowej. Łódzka premiera w Teatrze Wielkim (1 czerwca 2025) będzie nie tylko wspaniałym prezentem dla  młodszej widowni; będzie także – w co mocno wierzymy – satysfakcjonującą przygodą operową dla  dorosłej części publiczności, co potwierdzają dotychczasowe realizacje  Pinokia  na światowych  scenach operowych. I mamy nadzieję, że potwierdzi to także nasza produkcja.

Od reżysera: „Pinokio” Jonathana Dove jest doskonałą propozycją na duży repertuarowy zespół. Historia jest klasyczna, a sytuacje sceniczne pełne humoru i zwrotów akcji. Atutem inscenizacji „Pinokia” będzie dużo ciekawych miejsc akcji,   oryginalne kostiumy, dynamiczne chorografie,   a   przede   wszystkim sugestywne aktorstwo.  Spektakl familijny od 9 lat, ale też dla szkół.  
Soliści, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent:
Rafał Janiak (01.06.2025 12.00 i 17.00, 03.06.2025), Marta Kosielska (04.06.2025, 11.06.2025 11.00 i 18.30, 12.06.2025)


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij