Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Premiera baletowa

data dodania:
14.09.2023
Drodzy Widzowie, informujemy, że z przyczyn niezależnych od Teatru, nastąpiła zmiana kierownictwa muzycznego naszej najbliższej premiery „Wieczoru Baletowego Kompozytorów Polskich: Karłowicz I Kilar I Szymanowski”. Spektaklami zadyryguje Marta Kluczyńska. Z niecierpliwością oczekujemy premiery i jesteśmy przekonani, że poziom artystyczny spełni Państwa oczekiwania.
Wieczór baletowy do muzyki polskich kompozytorów zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Dawno już na naszej scenie nie słyszeliśmy i nie widzieliśmy takiego zestawu wspaniałych kompozycji. Kompozycji, które łączy góralski folklor i miłość do muzyki.

Kompozycja Wojciecha Kilara Kościelec 1909 to poemat symfoniczny powstały z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza, który w 1909 roku zginął tragicznie w Tatrach u stóp Małego Kościelca, a 3 tygodnie wcześniej odniósł triumf wykonaniem  Odwiecznych pieśni w Filharmonii Warszawskiej.

"Odwieczne pieśni" to prawdziwie osobista wypowiedź kompozytora, w której  uzewnętrznił on również swój indywidualny styl. Mimo, iż poemat ten pod względem brzmieniowym jest nadal bliski utworom późnoromantycznym, to pod wieloma względami odnajdziemy w nim oryginalne, typowo "karłowiczowskie" rysy: szerokooddechowe, liryczne tematy o słowiańskim kolorycie, ciekawe zabiegi w zakresie instrumentacji, czy też przeważające wolne tempo połączone ze swobodnie, choć dynamicznie kształtowaną formą. Tak pisała o utworze Anna Iwanicka-Nijakowska.

Karol Szymanowski natomiast góralskim folklorem i duchem nasiąkał od najmłodszych lat. Sam kompozytor pisał: ... gdy się pojmie prawdziwą góralską pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza, gdy się przeniknie te  chropawe, kanciaste, jakby w opornym głazie kute formy, ukazuje się w tej muzyce  prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego "liryzmu", przedziwna  "epickość" spokojnie falującej powierzchni i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal  "dramatyczność" treści, znajdująca swój wyraz w tańcu. 
Tak, więc duch gór czuwa nad tym wieczorem, a jeśli swoją przychylnością obdarzą nas łaskawe duchy kompozytorów to będzie to wieczór skrzący się wspaniałą muzyką i tańcem.   
Patronat honorowy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury
Mecenas Teatru Wielkiego w Łodzi i premiery "Wieczoru baletowego kompozytorów polskich": PZU
Partner Teatru Wielkiego w Łodzi: Totalizator Sportowy
Partner premier w II połowie 2023 roku: Strabag Polska
Patronat medialny: TVP3 Łódź, Radio Łódź
 
 
Realizacja premiery „Wieczoru baletowego kompozytorów polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski” uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij