Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: STABAT MATER - Antonín Dvořák
Terminy:

STABAT MATER - Antonín Dvořák

Koncert

Kompozytor:
Antonín Dvořák

Czas trwania:
ok. 1 h

Realizatorzy:
Przygotowanie Chóru:
Rafał Wiecha

Inspicjent:
Karolina FilusAntonín Dvořák
STABAT MATER 
koncert
29 marca 2024 | godz. 20:00
 
Oratorium Stabat Mater op. 58 Antonína Dvořáka to kompozycja na cztery głosy, chór i orkiestrę do słów średniowiecznego tekstu autorstwa Jacopone da Todi, odnoszącego się do przejmującej sceny, gdy Matka opłakuje śmierć ukrzyżowanego Syna. 
 
Sądzono, że Dvořák zaczął komponować Stabat Mater w lutym 1876 r. tuż po śmierci swojej dwudniowej córki Josefy w sierpniu 1875 r., ale ostatnie badania dowodzą, że szkic powstał między lutym a majem 1876 r. i był poświęcony Františkowi Hušpauerowi „na pamiątkę przyjacielowi z młodości”. Ostateczna wersja partytury powstała w listopadzie 1877 roku, gdy kilka miesięcy wcześniej tragedia jeszcze raz dotknęła kompozytora i zmarło kolejno dwoje jego dzieci. Utwór został prawykonany w Pradze w 1881 roku i jest uznawany za najdojrzalsze artystycznie, najbardziej znane i najczęściej wykonywane dzieło sakralne czeskiego kompozytora. Kompozycja ta jest szczególnie ceniona za swoje piękno, celowo czerpiące z połączenia głosów ludzkich i bogatej barwy orkiestrowej. Cała struktura utworu, podzielona na dziesięć części, stanowi majestatyczne, ekspresyjne połączenie, rozciągające się od obrazu śmierci i cierpienia, uczucia niepokoju i bolesnej medytacji do ostatecznego, afirmującego życie katharsis. 
 
Mimo osobistej tragedii, którą przeżył kompozytor nie pozwala, by ogarnęła go rozpacz; w jego muzyce nie ma ani rezygnacji, ani beznadziei. W tym arcydziele Dvořáka patrzymy przez zasłonę łez i widzimy wiarę w życie.
 
W tą piękną muzyczną podroż zabierzemy Państwa w wyjątkowym czasie, bo tuż przed Wielkanocą. Zapraszamy
 
Patronat Arcybiskupa Grzegorza Rysia
 

Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 zł

Anna Wierzbicka:
sopran

Olga Maroszek:
mezzoporan

Paweł Skałuba:
tenor

Rafał Pikała:
bas

Przemysław Fiugajski:
dyrygent

Chór, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij