Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
STRASZNY DWÓR
Opera

Kompozytor:
Stanisław Moniuszko

Autor libretta:
Jan Chęciński

Data premiery:
18.10.2014

Czas trwania:
ok. 3 h 10 min (2 przerwy)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak

Dyrygent:
Piotr Wajrak

Reżyseria:
Krystyna Janda

Scenografia:
Magdalena Maciejewska

Kostiumy:
Dorota Roqueplo

Choreografia:
Emil Wesołowski

Reżyseria efektów świetlnych:
Katarzyna Łuszczyk

Przygotowanie Chóru:
Dawid JarząbOpera w czterech aktach. Spektakl w języku polskim z napisami w języku polskim.
STRASZNY DWÓR to nie tylko najdoskonalsze, od strony muzycznej, dzieło Moniuszki, ale także wysuwające się na czoło całej polskiej twórczości operowej XIX wieku. Świetna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentalizacja, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości to niepodważalne walory tego utworu.

Moniuszko ukończył swą piątą operę wkrótce po upadku powstania styczniowego, trudno więc się dziwić, że wkrótce przylgnęło do niej miano wielkiej manifestacji patriotycznej. Tuż po premierze  STRASZNY DWÓR trafił na mur cenzury. Władze rosyjskie, obawiając się zamieszek, zdjęły go z afisza po trzech przedstawieniach. Oto dowód, jak na los opery mogą wpłynąć okoliczności zewnętrzne – bo choć w samym rysunku postaci można dopatrzyć się wpływu arcydzieł Fredry i Mickiewicza, całość jest niczym więcej, jak radosną, chwilami kpiącą, utrzymaną w duchu belcanta afirmacją zaściankowej polskości. Elementy folkloru, liczne wątki patriotyczne oraz atmosfera szlacheckiego dworu sprawiają, że dziś utwór ten uznaje się za polską operę narodową.WIWAT SEMPER WOLNY STAN… Wprawdzie słowa te bohaterowie Strasznego dworu wypowiadają w nieco innym kontekście, ale jakże pasują one do naszego świętowania niepodległości i jak ważne były w całej twórczości Moniuszki – kompozytora, który pragnął, by jego opery nie tylko trafiły pod polskie strzechy, ale też by to co w nich uniwersalne było jasne i czytelne daleko poza granicami kraju. W bliższych nam czasach w ziszczaniu marzeń kompozytora  nie szczędziła  energii (nie bez spektakularnych sukcesów) legendarna śpiewaczka i reżyserka  Maria Fołtyn, w środowisku operowym  - z tych powodów – z wielką atencją zwana wdową po Moniuszce.
Rok 2019 – w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora -ogłoszony został Rokiem Moniuszkowskim!
Naszą inauguracją Roku – 9 stycznia 2019 – buł uroczysty spektakl Strasznego dworu, którego reżyserka Krystyna Janda dała nam nową, jakże inną od dotychczasowych, interpretację dzieła; spektakl daleki od nadmiernej „ludowości”, estetycznie wysmakowany – wierny jednak  patriotycznemu duchowi  kompozytora, a jednocześnie bliższy współczesnemu widzowi.
Warto się przekonać, że nagroda Energia Kultury 2014 dla spektaklu była ze wszech miar zasłużona, a Rok Moniuszkowski rozpoczął taki właśnie Straszny dwór.


ENERGIA KULTURY 2014 za najlepsze wydarzenie kulturalne w Łodzi w 2014 oraz Złota Maska za najlepszy spektakl sezonu 2014/15.
Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 zł

Miecznik:
Zenon Kowalski, Stanisław Kuflyuk, Łukasz Motkowicz, Przemysław Rezner, Adam Szerszeń

Hanna:
Agnieszka Adamczak, Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Sokolnicka

Jadwiga:
Elwira Janasik, Monika Korybalska, Agnieszka Makówka, Katarzyna Nowosad, Elżbieta Wróblewska

Damazy:
Karol Bochański, Michał Borkowski, Dawid Kwieciński, Krzysztof Marciniak, Łukasz Załęski

Stefan:
Rafał Bartmiński, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz

Zbigniew:
Tomasz Konieczny, Rafał Pikała, Eryk Rymanowski, Patryk Rymanowski, Robert Ulatowski

Cześnikowa:
Bernadetta Grabias, Olga Maroszek, Małgorzata Walewska

Maciej:
Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski, Zenon Kowalski, Bartłomiej Misiuda

Skołuba:
Arkadiusz Jakus, Piotr Nowacki, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski

Marta:
Elwira Janasik, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Katarzyna Pisarek

Grześ:
Marcin Ciechowicz, Krzysztof Dyttus

Stara niewiasta:
Ewelina Dachowska, Anna Kobylańska-Przybyła, Olga Maroszek, Justyna OzdowskaChór, Chór dziecięcy, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziUczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net