Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: SAMSON I DALILA
Terminy:

SAMSON I DALILA

Opera

Kompozytor:
Camille Saint-Saëns

Autor libretta:
Ferdinand Lemaire

Data premiery:
30.03.2019

Czas trwania:
ok. 2 h 45 min (2 przerwy)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Vladimir Kiradjiev

Reżyseria:
Marek Weiss

Choreografia:
Izadora Weiss

Dekoracje:
Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska 

Kostiumy:
Izadora Weiss 

Reżyria światła, wizualizacje:
Hektor Werios

Asystent reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańczuk

Asystent dyrygenta:
Marta Kosielska

Asystent scenografów:
Sławomir Szondelmajer

Przygotowanie chóru:
Maciej Salski

Inspicjent:
Zbigniew Pawełczyk, Andrzej Kowalik



Opera w trzech aktach. Spektakl w języku francuskim z polskimi napisami.
Grand opera bez happy endu…
 
Pewien stary meloman zwrócił moją uwagę na temat Samsona, mówiąc mi o libretcie Woltera; naszkicował nawet wstępny scenariusz na mój użytek. Tak Saint-Saëns pisał w liście do Henri Colleta, zdradzając jednocześnie swoje pragnienie, by w Samsonie i Dalili nawiązać do tradycji oratorium. Stąd zapewne dzieło nie będąc „operą akcji” w swej konstrukcji zawiera więcej walorów czysto melodycznych niż dramatycznych, przewagę muzycznej nastrojowości niż żywej akcji scenicznej. Zresztą libretto opery zamówione u Ferdinanda Lemaire’a uwzględniało liczne sugestie kompozytora, a oparte jest na XVI rozdziale Księgi Sędziów, skąd czerpie tylko najistotniejsze epizody: zwycięstwo Samsona, zdradę Dalili, zemstę i śmierć Samsona. Saint-Saëns tworzył – z większymi i mniejszymi przerwami – Samsona i Dalilę w latach 1868- 1875, by ostatecznie, pod wpływem i z protekcją Franciszka Liszta, oddać swoje dzieło publiczności 2 grudnia 1877 roku na prapremierze w Hoftheater w Weimarze.

W ojczyźnie kompozytora – Francji opera trafiła na scenę dopiero 13 lat później; w Operze Paryskiej uroczysta premiera odbyła się w 1892 roku. Opera Saint-Saënsa, mimo efektownej widowiskowości, wielkiej efektowności partii głównych bohaterów i niezwykłej nastrojowości muzycznej nie od razu zdobyła sobie pełne powodzenie. Kolejne jednak realizacje dzieła szybko przyniosły Samsonowi i Dalili zasłużone uznanie krytyki i powodzenie u publiczności ciekawej biblijnych wątków – zauroczonej muzyką, atrakcyjną scenerią i wokalnym popisem głównych bohaterów.

Samson i Dalila to typ wielkiej opery historycznej, choć jak przystało na dzieła tego okresu, zawiera sporą porcję operowej liryki. Polska poznała operę po włosku – w Warszawie w 1903 roku, a po polsku – we Lwowie w 1906. Po wojnie operę Saint-Saënsa wystawiła w 1985 Opera Bałtycka – ze Stefanią Toczyską oraz Opera Wrocławska w 1994 – z Ewą Podleś w partii Dalili.



Samson i Dalila  - jedyne operowe  dzieło Camille’a  Saint-Saënsa (uważanego za cudowne dziecko francuskiej muzyki) powstało w 1877 roku. Na łódzkiej scenie operowej zagościło  po raz pierwszy 30 marca 2019 roku. Spektakl  zrealizował  Marek Weiss – wybitny  reżyser, autor wielu niekonwencjonalnych realizacji operowych. Spektakle jego autorstwa także te zrealizowane w łódzkim Teatrze Wielkim (m.in. Diabły z Loudun  Pendereckiego, Don Giovannii  Mozarta, Aida Verdiego) przykuwały uwagę krytyków teatralnych i operowych  nowatorską i ponadczasową  interpretacją klasyki operowej, a publiczność  skłaniały do refleksji  zachwycając  rozmiarami inscenizacji i charakterystyczną dla reżysera dbałością o „teatralność” dzieła i aktorską interpretację poszczególnych jego bohaterów.

Nie inaczej jest w przypadku łódzkiej inscenizacji Samsona i Dalili – dzieła pełnego tajemniczości, psychologicznych niuansów i wysublimowanych intryg, z jednej strony monumentalnego, z drugiej – kameralnego poprzez  losy głównych bohaterów i ich bardzo intymne relacje. Taka też jest  niezwykle sugestywna muzyka Saint- Saënsa – uderzająca formą i rozmachem instrumentacyjnym, delikatna i subtelna w charakterystyce postaci; zawsze jednak mieniąca się odcieniami uczuć i nastrojów.

Łódzki spektakl zachowuje formę tzw. grand opera jednak nie ma nic wspólnego z operą w starym stylu. Realizatorzy z Markiem Weissem zadbali o to, by widowiskowość  Samsona i Dalili była szczególnie zaakcentowana – zwłaszcza dekoracjami i kostiumami, efektownymi  układami scen zbiorowych i zmysłową choreografią scen baletowych. Ogromnym walorem spektaklu jest  doceniona przez recenzentów i z aplauzem przyjęta przez publiczność  koncepcja inscenizacyjna sugerująca – mimo wyraźnie zaznaczonych w libretcie opery realiów – ponadczasowość  dzieła ze wszystkimi konfliktami i problemami  w nim zawartymi.

Bilety:

Strefa I
60/50 zł

Strefa II
50/45 zł

Strefa III
36/30 zł

Strefa IV
25 zł

Samson:
James Lee, Dominik Sutowicz

Dalila:
Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Olga Maroszek

Arcykapłan:
Stanisław Kierner, Zenon Kowalski, Rafał Songan

Abimelech:
Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Przemysław Rezner

Starzec:
Rafał Pikała, Grzegorz Szostak

Posłaniec:
Przemysław Cierzniewski, Krzysztof Dyttus

Filistyn Pierwszy:
Dawid Kwieciński, Adam Józef Węgliński

Filistyn Drugi:
Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski



Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij