Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
TRUBADUR - wykonanie koncertowe
Opera

Kompozytor:
Giuseppe Verdi

Realizatorzy:


TRUBADUR – koncertowo!

Jedna z najpopularniejszych oper Giuseppe Verdiego  Il trovatore (Trubadur) miała swoją światową prapremierę w rzymskim Teatro Apollo 19 stycznia 1853, w naszym zaś Teatrze z wielkim uznaniem i powodzeniem  zaistniała trzykrotnie (1981, 1996, 2014), za każdym razem znajdując w wykonawcach głównych partii  - Leonory, Manrica, di Luny, Azuceny i Ferranda – znakomitych interpretatorów niezwykle barwnej i dynamicznej muzyki  Verdiego. I do tego te przejmujące  chóry!

Piotr Kamiński w swym leksykonie Tysiąc i jedna opera napisał: „Trubadur”  to pomnik na rozstajnych drogach, pomiędzy wokalnym dziedzictwem dwóch stuleci (finezja, odcień i ozdobnik) a nowoczesną fascynacją dynamicznymi możliwościami ludzkiego głosu. W sprzeczności tej tkwi cała trudność utworu… Verdi szuka tematów dyszących skrajnym uczuciem, po czym traktuje je coraz zwięźlej i dobitniej, z rosnącym realizmem i siłą.(…) Naturalnym  żywiołem „Trubadura” nie jest (a przynajmniej przestał być, choć może znów kiedyś będzie) dramat, wzruszenie, identyfikacja z losem bohaterów – lecz najwyższa rozkosz muzyczna i wokalna. Żadna dramaturgiczna obiekcja nie oprze się huraganowi verdiowskiej inwencji.

Legendarny tenor – Leo Slezak – szczerze kiedyś wyznał: choć występowałem w tej operze wiele razy, to jednak do dziś nie wiem dobrze, o co tam chodzi… I to wcale a wcale dziełu Verdiego nie szkodzi… Uczestnicząc w naszym koncertowym wykonaniu Trubadura  przekonają się Państwo jak muzyka wielkiego mistrza z Busseto, oczaruje Państwa i zahipnotyzuje…  I zachęci „do więcej…” Zapraszamy.
Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 złDo góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net