Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: XXVII ŁSB / MERCE CUNNINGHAM FOREVER
Terminy:

XXVII ŁSB / MERCE CUNNINGHAM FOREVER

Zespół:
Ballet de L’Opera de Lyon

Balet

Choreografia:
Merce Cunningham

Realizatorzy:
BEACH BIRDS
:

muzyka:
John Cage, FOUR3

choreografia:
Merce Cunningham

kostiumy i scenografia:
Marsha Skinner


:

BIPED
:

muzyka:
 Gavin Bryars, Biped

choreografia:
Merce Cunningham

kostiumy:
Suzanne Gallo

multimedia:
Paul Kaiser & Shelley Eshkar

oświetlenie:
Aaron CoppBEACH BIRDS

Cunningham o swojej choreografii do Beach Birds mówi: „w całości opiera się ona na indywidualnym fizycznym wyrazie. Tancerze nie muszą ściśle się siebie trzymać. Mogą tańczyć jak nagle odlatujące stado ptaków”. Przeznaczona dla jedenastu tancerzy choreografia Beach Birds, spośród innych dzieł Cunninghama wyróżnia się znacznie płynniejszym rytmem, który sprawia, że sekcje różnią się od siebie długością w zależności od występu. John Cage skomponował muzykę, a malarka, Marsha Skinner, stworzyła kostiumy i dekorację. Tancerze ubrani byli w identyczne stroje składające się z gładkich, białych trykotów z czarnymi rękawicami. Kulisy w wersji Marshy Skinner były białą kurtyną oświetloną światłem zmieniającym kolor i intensywność w zależności od planu oświetlenia opracowanego z wykorzystaniem metod losowych. Te stopniowe zmiany światła, które nie odzwierciedlały struktury tańca, są interpretowane jako naśladujące te, które mogą wystąpić od świtu do zmierzchu na plaży.
— David Vaughan
 


BIPED
 
Cunningham napisał: „Taniec przywołuje we mnie uczucie podobne do tego przy zmienianiu kanałów telewizyjnych… akcja waha się między wolnymi uroczystymi sekcjami a gwałtownymi rozłożonymi sekwencjami, które uniemożliwiają dostrzeżenie całej złożoności”. Wielu komentatorów dostrzegło elegijną naturę w finałowych momentach spektaklu. Scenografia BIPED jest zgłębieniem możliwości technologii motion-capture. Cunningham, pracując z dwoma tancerzami, ułożył choreografię składającą się z 70. fraz, które następnie zostały przekształcone w obrazy cyfrowe we współpracy z artystami cyfrowymi – Paulem Kaiserem i Shelley Eshkar. Te właśnie obrazy wraz z abstrakcyjnymi wzorami (m.in. pionowymi i poziomymi liniami, kropkami) są wyświetlane na kurtynie  z przodu sceny, zza której widoczni są tancerze występujący na żywo. Cunningham użył również programu komputerowego DanceForms, w celu opracowania choreografii składającej się z wielu sekcji: solo, duetów, trio oraz występów zespołowych. Muzyka autorstwa Gavina Bryarsa, nazywana również Biped, jest częściowo nagrana a częściowo odgrywana na żywo na instrumentach akustycznych. Kostiumy Suzanne Gallo wykonane zostały z metalicznego materiału odbijającego światło. W pewnym momencie spektaklu mężczyźni ubrani w prześwitujące stroje przypominające piżamy wnoszą ze sobą krótkie peleryny dla kobiet, wykonane z tego samego materiału. Aaron Copp zaprojektował oświetlenie, dzieląc scenę na kwadraty oświetlone w sposób wyglądający na przypadkową sekwencję, a także zasłaniane kabiny z tyłu sceny, które pozwalają tancerzom pojawiać się i znikać.
 
— David Vaughan

Bilety:

Strefa I
140zł

Strefa II
110zł

Strefa III
80zł

Strefa IV
60zł

BEACH BIRDS:
11 tancerzy (6 kobiet, 5 mężczyzn)

BIPED:
14 tancerzy (8 kobiet, 6 mężczyzn)

BEACH BIRDS; fot. Jean Pierre Maurin
BEACH BIRDS; fot. Jean Pierre Maurin
BEACH BIRDS; fot. Jean Pierre Maurin

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij