Soliści

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Soliści

ANNA WIERZBICKA

ANNA WIERZBICKA

kategoria:
Soprany
Absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Evę Blahovą, Renatę Scotto i Claudia Desderiego.
 
Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Do ważniejszych sukcesów artystki należy zwycięstwo na IX Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Ottavia Ziina w Rzymie (2010), a także zdobycie III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach (2001) oraz II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulaša Schneidera- Trnavskiego w Trnavie (2004). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Vinas w Barcelonie i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Renaty Tebaldi w San Marino.
 
Solistka Polskiej Opery Królewskiej. Od 2005 do 2017 roku związana z Warszawską Operą Kameralną. Występowała na scenach Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, Teatru Narodowego w Brnie i w Royal Opera House Muscat w Omanie.
 
W swoim repertuarze ma czołowe partie mozartowskie, takie jak: Hrabina Almaviva w Weselu Figara, Donna Elvira w Don Giovannim, Fiordiligi w Così fan tutte i Vitellia w Łaskawości Tytusa, a także rolę Kleopatry w Juliszu Cezarze Haendla, Agatę w Wolnym strzelcu Webera, Tatianę w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Neddę w Pajacach Leoncavalla, Halkę w wersji wileńskiej opery Moniuszki, Markizę del Poggio w Dniu królowania Verdiego, Alice Ford w Falstaffie, Małgorzatę w Mefistofelesie Arriga Boita i tytułową Rusałkę w operze Dworzaka.
 
Współpracowała z takimi reżyserami jak: Maciej Prus, Ryszard Peryt, Marek Weiss, Laco Adamik, Wojciech Adamczyk, Tomasz Konina, Andrzej Bubień oraz dyrygentami: Jiří Bělohlávek, Kai Bumann, Tomáš Hanus, José Maria Florencio, Robin Ticciati, Andriy Yurkevych, Jacek Kasprzyk, Michał Klauza, Roman Kofman, Wojciech Rajski, Helmuth Rilling, Andrzej Straszyński, Tadeusz Strugała, Tadeusz Wojciechowski.
 
Fot. Joanna Miklaszewska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij