Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

CISZA/SILENCE
Balet

Choreografia:
Ivan Cavallari

Kompozytor:
Ludvig van Beethoven

Data premiery:
11.05.2019

Czas trwania:
ok. 2 h (1 przerwa)

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Michał Kocimski

choreografia:
Ivan Cavallari

dekoracje, kostiumy:
Anna Chadaj

reżyseria światła:
Michał Głaszczka

projekcje video:
Krzysztof Niemczycki

asystent choreografia:
Natalia Fedorowa, Grzegorz Brożek

inspicjenci:
Anna Krzemińska, Mariusz CabanSilence / Cisza
Spektakl baletowy z udziałem orkiestry w dwóch częściach.
 
Historia Ludwiga van Beethovena była interpretowana przez artystów różnych epok. Rozpoczynając pracę nad „Ciszą”, skupiałem się przede wszystkim na dorobku muzycznym kompozytora. Była to pierwsza iskra, która zapoczątkowała projekt i z czasem przerodziła się w niesłabnącą inspirację.
Fabuła spektaklu skupia się na różnych aspektach życia kompozytora, niekoniecznie w porządku chronologicznym. Niektóre – wydawałoby się – detale mogą stać się początkiem kolejnego etapu życia, rytuałem przejścia. Odniosłem się między innymi do tragicznego wydarzenia, a mianowicie postępującej głuchoty Beethovena. Jednak moją myślą przewodnią było przede wszystkim przedstawienie muzycznego testamentu genialnego kompozytora.
To, co intryguje mnie najmocniej w twórczości Beethovena, to sposób, w jaki odkrywa nasze człowieczeństwo, a także kwestie życia i śmiertelności. Muzyka Beethovena jest ogromną falą, która nakrywa nasze ciało i spowija duszę. I właśnie tam, w duszy muzyka, rodziły się mistrzowskie kompozycje. Powstawały z pominięciem zmysłu słuchu; absolutny zmysł muzyczny, jaki posiadał Beethoven okazał się być nieprzezwyciężony. Dlatego też jego kompozycje są szczególnym darem dla ludzkości, fragmentami duszy człowieka genialnego. 
Trzecia część choreografii, zatytułowana „post-mortem” stworzyła szczególną przestrzeń do interpretacji strony muzycznej jak i do uwypuklenia istoty przedstawienia. Zespolenie nut (białych i czarnych) oraz osiągnięcie przez nie idealnej harmonii to symbol perfekcji, która może zostać osiągnięta tylko poprzez pełne zaangażowanie i metafizyczne połączenie ze sztuką.  

 
Ivan Cavallari


RECENZJE
 
Muzyka w sposób płynny łączyła się z ruchem, tworząc tym samym przestrzeń dla materializacji idei harmonii poprzez sztukę. Założenia te realizują się również w pozostałych elementach inscenizacji, jak dyskretnie stylizowane kostiumy i rekwizyty, subtelna kolorystyka wizualizacji oraz starannie wyreżyserowane oświetlenie. Z uznaniem należy także podkreślić, że zamiast monumentalnego i patetycznego widowiska, Cavallari stworzył przedstawienie będące przykładem osobistej refleksji. Zarówno od strony formalnej, jak i wyrazowej charakteryzuje się finezją, prostotą i elegancją. To wielkie wyzwanie dla zespołu tancerzy, by ucieleśnić idee nie zawsze oczywistego piękna i niezwykłości sztuki Beethovena, a przy tym nie popaść w emfazę.
 
To nie jest spektakl, na którym krzyczy się WOW! Wymaga skupienia — w śledzeniu postaci, muzyki, dekodowaniu choreografii. To świat, który nie wciąga sam w siebie, ale taki, w który ze skupieniem, uważnie trzeba wejść. I to jest, jak dla mnie, jego siła.

„Cisza/Silence” to kolejna rzecz o tym, że doświadczanie sztuki [...] jest jednym z tych nielicznych dostępnych nam zjawisk, które nadają głębszy wymiar naszemu istnieniu, a i pozwalają poczuć się (a może nawet stać) lepszymi.

Powstała impresyjna opowieść o Ludwigu van Beethovenie. Dzieje genialnego kompozytora dotkniętego głuchotą stały się inspiracją do rozegranego na wielu poziomach emocji widowiska, którego moc wyznacza muzyka. Choreograf starannie wykorzystuje siłę VIII Symfonii, Wielkiej fugi, V Koncertu fortepianowego.

Osoba twórcy została sportretowana w trzech symultanicznych postaciach: jako Beethoven-Człowiek (ekspresyjna kreacja Dominika Senatora), Beethoven-Kreator (Tomu Kawai) i Beethoven-Geniusz (Yuki Itaya): Człowiek doświadcza pełnej gamy uczuć, nadziei i lęków, Kreator tworzy, Geniusz musi zmierzyć się ze swoją wielkością i poczuciem misji. Odtwórcy głównych ról wykazali się dużą wrażliwością na niuanse ruchu zaplanowanego przez choreografa.

„Cisza” jest doskonałą impresją na temat genialnego kompozytora – dzięki ciekawej, wciągającej w wir scenicznych zdarzeń choreografii i zespołowi [...] utrzymuje napięcie i przedstawianym postaciom nadaje wymiar artystyczny.


 
Nadzwyczajna Złota Maska dla Moniki Maciejewskiej-Potockas i Gintautasa Potockasa w uznaniu prezentowanego niezmiennie od wielu sezonów baletowego kunsztu w partiach solowych i duetach, którego kolejnym potwierdzeniem był spektakl "Cisza" na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
Bilety:

Strefa I
60/50

Strefa II
50/45

Strefa III
36/30

Strefa IV
25

Beethoven - Człowiek:
Joshua Legge, Gintautas Potockas, Dominik Senator

Beethoven - Kreator:
Brandon Demmers, Tomu Kawai

Beethoven - Geniusz:
Joshua Legge, Koki Tachibana, Yuki Itaya

Beethoven - Dziecko:
Mikołaj Mikołajewski, Wojciech Wiśniewski

Josephine:
Lydia Boutfeux, Laura Korolczuk, Riho Okuno

Julietta:
Alicja Bajorek, Maria Góralczyk, Boglarka Novak

Karl - Kuzyn:
Bartosz Białowąs, Paweł Kurpiel, Jakub Olejnik

Matka:
Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno

Ojciec:
Nazar Botsiy, Krzysztof Pabjańczyk

Casper:
Brożek Grzegorz

Główna Para:
Maria Góralczyk, Aleksandra Gryś, Monika Maciejewska-Potockas, Witold Biegański, Joshua Legge, Gintautas PotockasFortepian solo (V Koncert fortepianowy L. van Beethovena):
Taras Hlushko, Marcin WernerDyrygent:
Michał Kocimski

fot: Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net