Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

DON GIOVANNI
Opera

Kompozytor:
Wolfgang Amadeus Mozart

Autor libretta:
Lorenzo Da Ponte na podstawie sztuki Moliera „Don Juan"

Data premiery:
21.11.2015

Czas trwania:
ok. 3 h 15 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne / dyrygent:
Wojciech Rodek

Reżyseria:
Maria Sartova

Dekoracje i rekwizyty:
Diana Marszałek

Kostiumy:
Martyna Kander

Choreografia:
Jakub Lewandowski

Reżyseria efektów świetlnych:
Grzegorz Policiński

Przygotowanie chóru:
Dawid Jarząb

Producent:
Łukasz Mitka

Asystenci reżysera:
Waldemar Stańczuk, Maria Szczucka

Asystenci dyrygenta:
Marta Kosielska

Inspicjenci:
Andrzej Kowalik, Zbigniew PawełczykOpera w dwóch aktach. Spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim.
W DON GIOVANNIM Wolfganga A. Mozarta po mistrzowsku splatają się ze sobą elementy lekkiej komedii z fragmentami pełnymi dramatycznego napięcia oraz grozy. Trudno też orzec, co jest wybitniejsze w tym słynnym dramma giocoso: genialna muzyka czy absolutnie kongenialne libretto Lorenza da Pontego. Narrację o niepoprawnym rozpustniku nie sposób porównywać z błahymi historyjkami, jakie służyły za kanwę większości ówczesnych oper komicznych. Da Ponte nawiązał w niej do sztuki EL BURLADOR DE SEVILLA Tirsa de Molina, która była też inspiracją dla Molierowskiego DON JUANA. Warto jednak pamiętać, że miłosne podboje Don Giovanniego posłużyły twórcom za rusztowanie dla znacznie bardziej doniosłej intrygi. Rozwiązły szlachcic ginie w otchłani nie za to, że uwiódł kobiet „w Hiszpanii tysiąc trzy”, lecz za to, że naigrawając się z Komandora, zakłócił porządek świata zmarłych. Wszystkie te czynniki zapewniają temu dziełu niezliczone realizacje przy wypełnionych po brzegi widowniach teatrów na całym świecie.
 
***
Muzyka oddaje witalność i emocje, Wojciech Rodek prowadzi orkiestrę lekko, dbając o tempo i muzyczny nastrój. Przed solistami postawiono dużo zadań aktorskich - wielką zaletą tej inscenizacji jest psychologiczne dopracowanie postaci. Sartova dała śpiewakom czytelne motywacje, zadbała o aktorskie niuanse i podkreśliła relacyjność. (...) Iwona Sobotka (Donna Anna), Dorota Wójcik (Donna Elvira) i Patrycja Krzeszowska (Zerlina) zrealizowały te reżyserskie wskazówki doskonale, zarówno aktorsko, jak i wokalnie.
Śpiewacy aktorsko podołali temu zadaniu, pochwalić należy również ich zgodną współpracę w scenach zbiorowych: Don Giovanni i Leporello zarówno aktorsko, jak i wokalnie dopełniali się w recytatywach, Zerlina i Masetto potrafili wytworzyć liryczny klimat kłócącej się, lecz jednak zakochanej w sobie pary, a Donna Anna i Don Ottavio w swoim śpiewie zachowali równowagę między arystokratyczną powagą a emocjonalną ekspresją. Dobrze zaprezentowali się także chór i tancerze łódzkiego Teatru Wielkiego - ci ostatni bardzo sprawnie wykonali ciekawe choreografie, będące swoistym kontrapunktem dla rozgrywającej się na scenie akcji. (...) Całość ogląda się jednak bardzo przyjemnie, w zachwycie nad piękną muzyką Mozarta.
Don Giovanni:
Stanisław Kufyluk, Łukasz Motkowicz

Leporello:
Dariusz Machej, Patryk Rymanowski

Donna Anna:
Joanna Woś, Dorota Wójcik

Don Ottavio:
Łukasz Gaj, Dawid Kwieciński

Donna Elvira:
Bernadetta Grabias, Dorota Wójcik

Masetto:
Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski

Zerlina:
Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska

Komandor:
Grzegorz Szostak, Aleksander Teliga, Robert Ulatowski

Chór, Zespół Baletowy i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net