Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca!

data dodania:
29.04.2025
Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tancerzom – a w szczególności naszym wspaniałym Artystom Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi!
Życzymy Wam nieustającej pasji, twórczych inspiracji, siły do spełniania marzeń i niegasnącej radości z dzielenia się sztuką tańca ze światem.

Z tej wyjątkowej okazji zapraszamy dziś wieczorem na nasz najnowszy tryptyk baletowy "Morze", który miał swoją premierę w miniony weekend. To niezwykła podróż przez emocje i przestrzenie, której nie można przegapić!

Poniżej publikujemy Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2025, którego autorką jest pani Romina Kołodziej. Zachęcamy do lektury!


Od 1982 roku 29 kwietnia jest międzynarodowym świętem tańca. To również dzień, w którym świat upamiętnia urodziny Jeana-Georges’a Noverre’a, wybitnego francuskiego choreografa XVIII wieku, pierwszego wielkiego reformatora sztuki tańca. Domagał się on, aby taniec opowiadał wspaniałe historie o duszy i charakterze człowieka, podobnie jak w literaturze robią to sztuki Williama Szekspira.
Taniec pozwala każdemu wyrażać swoje myśli, uczucia, emocje oraz marzenia w sposób, który jest uniwersalny dla każdego z nas: poprzez ruch, swobodnie, ponad barierami językowymi i kulturowymi. To forma sztuki, która pozwala przekroczyć granice naszych umysłów i ciał. Jest sposobem komunikacji, który rozumieją ludzie na całym świecie – symbolem otwartości, tolerancji i równości. Przekracza granice polityczne, kulturowe, pokoleniowe. Mowa ciała nigdy nie kłamie, jest językiem naszych instynktów, intuicji i serca.
Z biegiem lat Międzynarodowy Dzień Tańca stał się globalnym fenomenem jednoczącym społeczność taneczną na całym świecie. W tym dniu chcemy oddać hołd tańcowi i artystom reprezentującym wszystkie jego gatunki.
Przełamywanie barier, przekraczanie granic, otwieranie nowych tematów – tancerze i tancerki, choreografowie i choreografki próbują tego wszystkiego dokonać w swoich dziełach. Zespoły baletowe mogą być więc przykładem funkcjonowania w różnorodności, jaką oferuje XXI wiek.

Fot. Joanna Miklaszewska (fotografie z spektakli: "Giselle", "Don Kichot", "Grek Zorba", "Bolero", "Kopciuszek").

Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera