Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

HOLENDER TUŁACZ
Opera

Kompozytor:
Richard Wagner

Autor libretta:
Richard Wagner na podstawie niderlandzkiej legendy o Latającym Holendrze

Data premiery:
24.01.2015

Czas trwania:
ok. 3 h 15 min (2 przerwy)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Eraldo Salmieri

Dyrygent:
Wojciech Rodek

Reżyseria:
Herbert Adler

Scenografia i reżyseria świateł:
Dietmar Solt

Kierownictwo Chóru:
Dawid JarząbOpera romantyczna w trzech aktach. Spektakl w języku niemieckim z napisami w języku polskim.
Pomysł na HOLENDER TUŁACZ pochodzi ze źródeł literackich, a jego muzyczno-poetycka atmosfera ma również autobiograficzne podłoże. Za bezpośredni wzór posłużyło Wagnerowi opowiadanie Heinricha Heinego, na podstawie którego kompozytor przygotował jego sceniczną wersję. Ponadto lektura Heinego zamieniła się w osobiste i namacalne przeżycie, kiedy Wagner na pokładzie szkunera przez kilka tygodni płynął z Rygi do Londynu pośród szalejącego sztormu. To spotkanie z siłami natury zainspirowało Wagnera do przygotowania libretta i wpłynęło również na jego muzykę, malarsko przedstawiającą szalejące morze.
Choć w tej operze dają się słyszeć niewielkie wpływy oper włoskich i romantycznej opery francuskiej, jednak z całą pewnością jest to dzieło świadczące o niepospolitej indywidualności jego twórcy. HOLENDER TUŁACZ nazywany jeszcze bywa operą romantyczną, ale zawiera już w sobie zapowiedzi przyszłego dramatu muzycznego z charakterystycznymi motywami przewodnimi. Słychać tu już monumentalną orkiestrę, która współkreuje dzieło, libretto opracowane jest przez samego kompozytora, a temat wielkiej miłości potraktowany jest z filozoficzną głębią, godną przyszłego autora TRISTANA I IZOLDY.
 

Dekoracje i kostiumy do spektaklu HOLENDER TUŁACZ pochodzą z oryginalnej produkcji Festiwalu Richard Wagner Festival Wels (Austria). Za ich podarowanie Teatr Wielki w Łodzi składa szczególne podziękowania Pani Dyrektor Renate Doppler.
Daland:
Grzegorz Szostak

Senta:
Anna Wiśniewska-Schoppa, Monika Cichocka

Holender:
Stanisław Kierner

Mary:
Olga Maroszek

Eryk:
Łukasz Gaj

Sternik:
Dominik Sutowicz, Łukasz Załęski

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent:
Wojciech Rodek

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net