Spektakle w sezonie 2022/23
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

XXVI ŁSB / BARBARZYŃSKIE NOCE ALBO PIERWSZE PORANKI ŚWIATA
Zespół:
Hervé Koubi

Balet

Choreografia:
Hervé Koubi

Kompozytor:
W.A. Mozart, G. Fauré, R. Wagner, tradycyjna muzyka algierska i gregoriańska

Czas trwania:
ok. 75 min (bez przerwy)

Realizatorzy:
choreografia:
Hervé Koubi

asystent choreografa:
Guillaume Gabriel, Fayçal Hamlat

ścieżka dźwiękowa:
Maxime Bodson

aranżacje:
Guillaume Gabriel

reżyser światła:
Lionel Buzonie

kostiumy, rekwizyty:
Guillaume Gabriel

asystent kostiumologa:
Claudine G-Delattre

noże:
Esteban Cedres

maski:
wyprodukowano z wykorzystaniem kryształów i wsparciem firmy SwarovskiHistoria drogi, wszystko jest historią drogi…

Kiedy na próżno próbowałem szukać wspomnień związanych z ziemią moich przodków w Algierii, pojawiły się nowe więzi, które pozwoliły mi zrozumieć, skąd pochodzę i – być może – kim jestem. Źródłem Barbarzyńskich nocy albo pierwszych poranków świata jest bogata historia krajów basenu Morza Śródziemnego. Zdecydowałem się podzielić moją drogą, która świadczy o mojej woli wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi, naprzeciw nieznanemu, ku rzeczywistości, w której media zbyt często posługują się określeniem „my cywilizowani i nasi sąsiedzi, barbarzyńcy”. Etymologia słowa barbarzyńca często przywodzi na myśl pejoratywne skojarzenie kogoś nieucywilizowanego, pozbawionego jakiegokolwiek poczucia człowieczeństwa i przepełnionego nieuzasadnioną przemocą.

Oczywiście ważne jest, aby wiedzieć, skąd pochodzimy, aby lepiej zrozumieć, dokąd zmierzamy, ale ważne jest również, aby wiedzieć z jakiego miejsca mówimy, wydaje mi się to konieczne w obecnym kontekście. Myślę, że wszyscy powinni wierzyć w uniwersalizm kultur, które jednocześnie dzielą się, mieszają i ściśle ze sobą łączą, i które według mnie, zmierzają do wspólnej przyszłości. Zawsze obawialiśmy się i nadal obawiamy obcych, innych. Jest to strach, który jest napędzany przez ignorancję i frustrację. Zdecydowałem się pokazać ten odziedziczony po przodkach strach przed obcymi, aby lepiej odszukać i ukazać piękno, ukrytą wiedzę, bogactwo i wyrafinowanie tych tak zwanych kultur barbarzyńskich, a także rzucić wyzwanie stereotypom, głęboko zakorzenionym w naszych zachodnich społeczeństwach. Chcę też zrozumieć Historię, otworzyć oczy, zwrócić się ku drugiemu człowiekowi, ku wolności, pamiętając, że słowo Barbarzyńca oznacza także Amazigh – wolny człowiek. Wznoszę toast za piękno, które ponad wojnami mówi o wspólnocie, jedności, za piękno, które jednoczy wszystkich, które unika sporów tożsamościowych, które bierze od każdego to, co najlepsze.
Hervé Koubi
 
ZWIASTUN
 
MIJEM Houssni

ZAHID El Houssaini

GRUEV Vladimir

CINEJ Tomi

BENR GUIBI Badr

ELHILALI Mohammed

D'AMICO Beren

BUFFONI Giacomo

GUENNOUN Oualid

MEHERHERA Nadjib

FERRADJI Abdelghani

EL KANFOUDI Youssef

OUBBAJADDI Ismail

MAAMAR Bendehiba

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net