Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

DON PASQUALE
Opera

Kompozytor:
Gaetano Donizetti

Autor libretta:
Giovanni Ruffini

Data premiery:
5.12.2020

Czas trwania:
ok. 3 h

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Tadeusz Kozłowski

Reżyseria:
Michał Znaniecki

Dekoracje, rekwizyty:
Luigi Scoglio

Kostiumy:
Małgorzata Słoniowska

Reżyseria efektów świetlnych:
Dariusz Albrycht

Projekcje:
Karolina Jacewicz

Przygotowanie chóru:
Maciej Salski

Asystent dyrygenta:
Marta Kosielska, Wiktor Kozłowski

Asystent reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańczuk

Asystent scenografa:
Katarzyna Zbłowska

Inspicjent:
Zbigniew Pawełczyk, Andrzej KowalikGaetano Donizetti
DON PASQUALE

opera buffa w trzech aktach
libretto: Giovanni Ruffini
prapremiera: Paryż, 1843
premiera: 5 grudnia 2020
DON PASQUALE... DLA KAŻDEGO!

Takie niestrawne konfetti – podaje nam Donizetti, że biednego Don Pasquala – lepiej zabrać do szpitala.Ten złośliwy wierszyk zamieszczony w prasie po premierze w Dreźnie w 1844 roku nie był w stanie zaszkodzić wyśmienitej operze Gaetana Donizettiego Don Pasquale – przy pełnej aprobacie i zachwycie publiczności – w triumfalnym marszu przez największe sceny operowe świata. A takie gwiazdy jak Enrico Caruso, Marcelina Sembrich-Kochański czy Arturo Toscanini za punkt honoru stawiały sobie sprawdzenie się w tej wokalno-muzycznej „zabawie”, w której i aktorstwo nie mogło już polegać wyłącznie na dramatycznych gestach, histerycznych lamentach czy mniej lub bardziej uzasadnionych „obłędach” i konaniu w mękach.

Dla pięciorga głównych bohaterów Donizetti stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze Donizettiego. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm.

W naszym Teatrze Don Pasquale gościł wielokrotnie – za każdym razem w najlepszych obsadach, zróżnicowanych wizjach scenicznych i interpretacjach realizatorskich, a każde jego pojawienie się skutecznie bawiło Publiczność przynosząc jej chwile relaksu i szczerego uśmiechu.

Nie ma wątpliwości, że i tym razem – także za sprawą znakomitej obsady – będzie podobnie. A ponieważ każde pokolenie musi mieć „swojego” Don Pasquala – korzystajmy z okazji!

Zapraszamy, bo przecież śmiech to zdrowie!TEATR WIELKI ZZA KULIS, realizacja Leszek Bonar / TVP3 Łódź
 

Materiał z przygotowań / realizacja TV TOYASoliści gościnni występujący w premierowym spektaklu:

Dariusz Machej (Don Pasquale)

Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową, Operą Bałtycką, Operą Krakowską oraz Wuppertaler Buehnen. Na trasie jego podroży artystycznych znalazło się większość krajów europejskich oraz USA, Kanada, Liban, Chiny, Japonia. Wśród licznych osiągnięć Dariusza Macheja, warto zwrócić uwagę na jego udział w światowych prawykonaniach oper: Katzelmacher Kurta Schwertsika (Wuppertal, 2003) i Iwony księżniczki Burgunda Zygmunta Krauzego (Paryż, 2004). Dariusz Machej występuje także w repertuarze oratoryjnym i pieśniarskim. Na trasie jego podroży artystycznych znalazło się większość krajów europejskich oraz m. in. USA, Kanada, Liban, Chiny, Japonia.

Marcin Bronikowski (Dr Malatesta)
W 1992 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz tytuł Magister Sztuki w Konserwatorium w Sofii, w klasie śpiewu operowego prof. Rusko Ruskova. Śpiewał na najbardziej znanych scenach operowych na świecie, m.in. w Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, New Israeli Opera w Tel Avivie, New Zealand Opera w Auckland i Wellington, Teatro Gayarre w Pampelunie, Gran Teatro "La Fenice" w Wenecji, Nico Opera House w Kapsztadzie, Narodowej Operze w Atenach, Teatrze Bolshoi w Moskwie i wielu innych. W 2000 roku Marcin Bronikowski jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery COVENT GARDEN w Londynie partią Dandiniego w Kopciuszku Rossiniego.

Andrzej Lampert (Ernesto)
W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym samym roku w duecie z Sarah Brightman nagrał utwór I Will Be With You, który znalazł się na europejskim wydaniu jej płyty pt. Symphony. W 2017 roku został laureatem 11. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy śpiewak operowy”. W najbliższym artysta weźmie udział w nowej produkcji Króla Rogera K. Szymanowskiego w Operze w Grazu. Następnie zadebiutuje partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego na deskach Opery Narodowej w Warszawie.

Aleksandra Kubas-Kruk (Norina)
studiowała śpiew w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Wielokrotnie wyróżniana śpiewaczka otrzymała m.in. I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie i wiele innych. W Teatrze Bolshoi debiutowała jako Królowa Szemachańska w Złotym Koguciku Rimskiego-Korskakova, a następnie wystąpiła tam jako Królowa Nocy w Czarodziejskim Flecie Mozarta oraz jako Ogień, Księżniczka i Słowik w Dziecku i czarach Ravela.

 
Bilety:

Strefa I
65/55

Strefa II
55/50

Strefa III
45/40

Strefa IV
30

Don Pasquale:
Dariusz Machej, Robert Ulatowski

Dr Malatesta:
Marcin Bronikowski, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Przemysław Rezner

Ernesto:
Dawid Kwieciński, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Krzysztof Zimny

Norina:
Aleksandra Borkiewicz, Aleksandra Kubas-Kruk, Hanna Okońska

Notariusz:
Arkadiusz Jakus

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net