Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM

Opera

Kompozytor:
André Previn

Autor libretta:
Philip Littell na podstawie dramatu Tennessee Williamsa

Data premiery:
12.05.2018

Czas trwania:
ok. 3 h 15 min (1 przerwa)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Tadeusz Kozłowski

Reżyseria:
Maciej Prus

Dekoracje i kostiumy:
Jagna Janicka

Reżyseria świateł:
Rafał Wróblewski

Asystenci reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańczuk

Inspicjenci:
Zbigniew Pawełczyk, Anna KrzemińskaOpera w trzech aktach. Spektakl w języku angielskim z polskimi napisami.
Nie ma wątpliwości, że polska prapremiera opery Tramwaj zwany pożądaniem będzie wielkim wydarzeniem w naszym życiu operowym. Kompozytor – André Previn – już w 1998 roku otrzymał za jej nagranie Grand Prix du Disque, a ścieżki dźwiękowe jego autorstwa do Gigi, Porgy i Bess, Słodkiej Irmy i My Fair Lady nagrodzone zostały Oscarami. Sam autor dramatu – Tennessee Williams, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera – specjalnych rekomendacji nie wymaga. Jego dzieła: Szklana menażeria, Kotka na gorącym blaszanym dachu, Noc iguany, Słodki ptak młodości i oczywiście Tramwaj od dziesiątków lat nie schodzą ze scen dramatycznych świata, a wielokrotnie filmowane przyniosły rozgłos, uznanie i nagrody takim gwiazdom ekranu, jak: Vivien Leigh, Ava Gardner, Elizabeth Taylor, Marlon Brando, Richard Burton czy Paul Newman.
   
Publiczność pokochała dramat Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem. O to, że pokocha również operę Previna, można być spokojnym. Zwłaszcza, że łódzka inscenizacja spoczęła w rękach niezawodnego Macieja Prusa – wielkiego mistrza polskiej reżyserii teatralnej i maestro Tadeusza Kozłowskiego, który z muzyki często potrafi wydobyć więcej, niż jest w nutach.
ZŁOTA MASKA za najlepszy spektakl w sezonie 2017/2018 dla Teatru Wielkiego w Łodzi za „Tramwaj zwany pożądaniem” André Previna pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego i w reżyserii Macieja Prusa

ZŁOTA MASKA za najlepszą rolę wokalno-aktorską w sezonie 2017/2018 dla Joanny Woś za rolę Blanche DuBois w spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem"

TEATRALNA NAGRODA MUZYCZNA im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl - "Tramwaj zwany pożądaniem"

TEATRALNA NAGRODA MUZYCZNA im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki operowej - Joanna Woś za rolę Blanche DuBois w spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem"

TEATRALNA NAGRODA MUZYCZNA im. Jana Kiepury dla najlepszego dyrygenta - Tadeusz Kozłowski za kierownictwo muzyczne w spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem"

TEATRALNA NAGRODA MUZYCZNA im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera - Maciej Prus za reżyserię spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem"
Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 zł

Blanche Dubois:
Anna Wierzbicka, Joanna Woś

Stanley Kowalski:
Szymon Komasa

Stella Kowalski:
Maria Antkowiak, Aleksandra Wiwała, Patrycja Krzeszowska

Harold Mitchell (Mitch):
Tomasz Piluchowski

Steve Hubbel:
Andrzej Kostrzewski

Kobieta:
Agnieszka Białek

Lekarz:
Adam Grabarczyk

Pablo:
Waldemar Stańczuk

fot. Maciej Piąsta

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij