Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

FAUST

Opera

Kompozytor:
Charles Gounod

Autor libretta:
Jules Barbier i Michael Carré, wg Johanna Wolfganga Goethego

Data premiery:
17.06.2023

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Rafał Janiak

reżyseria:
Ewa Rucińska

dekoracje:
Agata Skwarczyńska

kostiumy:
Arek Ślesiński

choreografia:
Aleksandra Osowicz

reżyseria świateł:
Paulina Góral

multimedia:
Artur Sienicki

współpraca muzyczna:
Michał Kocimski

przygotowanie chóru:
Maciej Salski

asystenci reżysera:
Waldemar Stańczuk, Adam Grabarczyk

inspicjenci:
Karolina Filus



Opera w 5 aktach.
Opera „Faust” to pełna magii i metafizyki baśń dla dorosłych, w której dylemat egzystencjalny głównego bohatera przedstawiony jest na tle opowieści o społeczeństwie czasów wojny, które pomimo historycznych okoliczności wciąż chce się bawić, kochać i szuka oparcia oraz etycznego kompasu w prostych wykładniach ludowej moralności i religijnych dogmatach. Nasza interpretacja „Fausta” opiera się na ambicji wysnucia baśni i mitu faustycznego na miarę naszych czasów. Proponujemy Państwu podróż w świat dystopii, świat futurystycznej fantazji o społeczeństwie przyszłości - konwencję zatem baśniową, jednak poprzez zawartą w niej społeczną gorzką obserwację, przeznaczoną dla widza dorosłego. W oparciu o obserwację współczesnego świata: toczącej się za naszą granicą wojny, kryzysów klimatycznych, postępującej ponownej militaryzacji społeczeństw i ich polaryzacji wysnuwamy opowieść o nowym porządku, społeczeństwie końca lat 30. XXI, które po doświadczeniu niszczących ziemię zbrojnych konfliktów militarnych jednoczy się w ściśle skodyfikowanych, kontrolowanych wspólnotach i stara poradzić sobie, dostępnymi metodami, z grozą otaczającego świata. Główny bohater, Faust to lekarz - patolog zajmujący się ofiarami wojny, przez wzgląd na swoją pracę pogrążony w wielkim zwątpieniu, co do natury człowieka, sensu własnej pracy, przytłoczony rozmiarem katastrofy, którą widzi w świecie. Doświadczenie magicznej przemiany i podróż, w której szuka Małgorzaty, to rodzaj wolterowskiej podróży inicjacyjnej, gdzie bohater podczas wędrówki odkrywa prawdy dotyczące natury świata. Małgorzata z kolei, właściwa bohaterka dramatu rozgrywającego się w operze, jest przedstawiana przez nas w scenerii swojego ogrodu, który uczyniliśmy jednym z ważniejszych symboli spektaklu. W minimalistycznym ogrodzie Małgorzaty znajduje się prawdopodobnie ostatnie na Ziemi drzewo – jabłoń - symbol kuszenia przez szatana, ale też czystości Małgorzaty, jej naturalności prostoty i niewinności. Po jej porzuceniu przez Fausta nagie drzewo pokrywa się śniegiem, a na końcu…  
 
Tak o pomyśle na realizację opery pisze Ewa Rucińska reżyserka spektaklu, jak się zakończy ta historia, nie będziemy Państwu zdradzać. Zapraszamy na spektakle, warto zobaczyć nową odsłonę „Fausta”, kierownictwo muzyczne sprawuje Rafał Janiak.
 

 
Faust:
Nazarii Kachala (15.06.2024), Dawid Kwieciński (16.06.2024)

Mefistofeles:
Rafał Pikała (16.06.2024), Robert Ulatowski (15.06.2024)

Małgorzata:
Patrycja Krzeszowska (15.06.2024), Anna Wierzbicka (16.06.2024)

Walenty:
Łukasz Motkowicz (15.06.2024), Arkadiusz Anyszka (16.06.2024)

Wagner:
Nikhil Goyal (16.06.2024), Witold Tomczyk (15.06.2024)

Siebel:
Agnieszka Makówka (15.06.2024), Bernadetta Grabias (16.06.2024)

Marta Schwerlein:
Olga Maroszek (15.06.2024, 16.06.2024)

Stary Faust:
Marcin Ciechowicz (15.06.2024, 16.06.2024)

Dyrygent:
Rafał Janiak (15.06.2024, 16.06.2024)

Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Fot. Joanna Miklaszewska
Fotografię wypełniają białe cyfry 2034.Na nich są umieszczone czarno - białe fotografie przedstawiające krajobrazy klęsk żywiołowych - powodzi, pożarów.
Dwóch mężczyzn stojących blisko siebie. Jeden z nich jest ubrany w koszulę, krawat i lekarski fartuch. Trzyma w dłoniach fiolkę z lekarstwem. Drugi mężczyzna jest w białej koszuli, ma rozpostarte ramiona. W tle widać oddaloną czaszkę.
Na pierwszym planie widać grupę żołnierzy stojących w szeregach. Dwóch z nich znajduje się na schodach, w dłoniach trzymają flagi w czarnym kolorze. W bocznych rzędach stoją kobiety ubrane w płaszcze.
Kobieta odwrócona plecami do mężczyzny. Trzyma rękę uniesioną, podpierając dłonią brodę. Mężczyzna stoi za nią, kierując wzrok w jej stronę. Mają przejęte i pełne niepokoju twarze.
Na pierwszym planie jest mężczyzna ubrany w czarny, skórzany płaszcz. Ma na głowie kapelusz, w dłoni trzyma strzykawkę. W tle widać drzewo oświetlone w odcieniach bieli i różu. Pod nim siedzi kobieta czytająca książkę.
Na pierwszym planie dwóch mężczyzn stoi zwróconych ku sobie. Jeden z nich jest ubrany w czarny, skórzany płaszcz i opiera dłoń o ramię drugiego mężczyzny. W tle widać schody i postacie stojące na balkonie.
Na pierwszym planie widać dzieci. Chłopiec w czapce z odwróconym daszkiem siedzi trzymając w dłoniach kartkę. Tuż obok trójka dzieci zwróconych twarzami ku sobie, jedno z nich stoi, dwójka siedzi opierając się na kolanach.
Na pierwszym planie kobiety trzymające w dłoniach fioletowo - białe balony. Kobiety są ubrane w długie spódnice, mają spięte włosy. Po prawej stronie kobiety siedzą na schodach. W tle mężczyźni stojący na balkonie, w dłoniach trzymają rozłożone gazety.

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij