Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
W łączności z muzyką | koncert online [oglądaj tutaj]
data dodania:
18.06.2020
„W łączności z muzyką” to koncert, na który zapraszają Teatr Wielki w Łodzi oraz muzycy orkiestry – Maria Tomala i Jacek Rurak.   Maria  jest altowiolistką i jednocześnie prowadzącą grupę altówek w naszej orkiestrze. Jacek również jest altowiolistą, jednak od niedługiego czasu jego fascynacją są dwa kosmiczne instrumenty – Rav vast drum i Handpan.

Zaczynamy dziś (czwartek, 18.06) o godz. 18:00!


Czy można połączyć altówkę – bardzo klasyczny instrument – z tymi dwoma, zwanymi bębnami UFO, które na co dzień nie występują w teatrach operowych? Przekonacie się Państwo sami, oglądając koncert, jakiego w Teatrze Wielkim w Łodzi jeszcze nie było.
 Dzięki naszym muzykom przeniesiecie się Państwo w świat spokoju, harmonii, marzeń, dobrych emocji. Wierzymy, że ta muzyka zostanie w Waszej pamięci i na długo pozwoli pozostać w łączności z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Program:
 
1. "Kosmiczna bajka" - solo Rav vast
2. "Harmonia snu" - Rav vast, altówka
3. "Ukołysz mnie" - Rav vast, altówka
4. "Gwiezdny pył" - Rav vast, altówka
5. "Pobiegnij ze mną" - Rav vast, altówka
6. "W pogoni za wiatrem" - Handpan
7. "Pustynne ogrody" - Handpan, altówka
8. "Poranne mgły" - Handpan, altówka
9. "Charleston" - Handpan, altówka

Wszystkie utwory są kompozycjami Jacka Ruraka. Zapraszamy również na oficjalną stronę Artysty: http://www.jacekrurak.pl/

 
Zdjęcia: Joanna MiklaszewskaRav vast drum

Instrument powstał w 2013 roku w Rosji. Młody, rosyjski inżynier mieszkający w Perm - Andrey Remyannikov - zafascynowany dźwiękiem handpana postanowił stworzyć swój własny instrument. Tak naprawdę rav vast swoją światową premierę miał dopiero wtedy 2015 roku. Jest więc bardzo młodym instrumentem. Zasada gry na nim jestem taka sama jak na Handpanie ma jednak bardziej hipnotyzujący, spokojny, medytacyjny, mistyczny dźwięk. Z tego powodu nazywany jest spacedrum lub bębnem UFO.

Handpan

Instrument został stworzony pod nazwą Hang około 2000 roku w Bernie w Szwajcarii przez dwóch rzemieślników, Felixa Rohnera i Sabrinę Sherer, właścicieli firmy PANArt. Po raz pierwszy został zaprezentowany we Frankfurcie na festiwal muzycznym w 2001 roku i od tamtej pory sprzedawany był na całym świecie.

Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina „UFO”. Podczas gry handpan spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Górna część instrumentu to DING, a dolna to GU. Na górnej części jest 8 pól dźwiękowych oraz górny gong. Dolna część GU jest gładka, ale posiada otwór, którym możemy dodatkowo modulować brzmienie. Handpan pomimo, że jest bardzo młodym instrumentem zdobył uznanie wielu muzyków.


 
 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net