Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY / pierwsze publiczne wykonanie opery z udziałem Małgorzaty Walewskiej
data dodania:
12.12.2016
5 stycznia 2017 r. zapraszamy na pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej – jednej z wiodących na świecie mezzosopranistek operowych, którą tygodnik „Time" zaliczył do grona dziesięciorga najsławniejszych Polaków XXI wieku. Bohaterem nowej opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest łódzki fabrykant  Izrael Kalmanowicz Poznański – jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników. Prapremiera dzieła odbędzie się w Teatrze Wielkim w Łodzi w listopadzie 2018 roku.

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY
Pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery
5 stycznia 2017, godz. 18:30 / KUP BILET
Do udziału w konkursie zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Do 20 grudnia 2016 roku Jury wyłoni trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni przez Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę do współpracy przy publicznym wykonaniu fragmentów opery 5 stycznia 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Gościnnie wystąpi znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Publiczność będzie uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – w koncercie, połączonym z próbą otwartą i spotkaniem artystycznym z kompozytorami, biorącymi udział w finale konkursu. Widzowie będą mogli wybrać najlepszą ich zdaniem kompozycję. Wykonanie koncertowe zostanie sfilmowane, a następnie będzie prezentowane w Internecie oraz w Manufakturze.

Na podstawie głosowania Jury i Słuchaczy/Widzów (także wysyłania głosów za pośrednictwem Internetu, zakończonego o północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku), zostanie wybranych dwóch kompozytorów, którzy przejdą do III etapu (jeden wybrany przez Jury, drugi przez Słuchaczy/Widzów). Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 30 stycznia 2017 roku o godzinie 12.00. Kompozytor, który nie przejdzie do III etapu, otrzyma wyróżnienie w kwocie 5 tysięcy złotych, a dwaj kompozytorzy zakwalifikowani do III etapu  otrzymają zadatki w kwocie 5 tysięcy złotych na napisanie I aktu opery. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych.

W Jury zasiadają: kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. Funkcję Mecenasa konkursu i fundatora nagród pełni łódzka Manufaktura, a patronami medialnymi są: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura i Centrum Prasowe PAP. Szczegóły.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net