Konkurs
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekstMIĘDZYNARODOWY KONKURS KOMPOZYTORSKI NA OPERĘ
"CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY"


Dyrektor  Teatru  Wielkiego w Łodzi Paweł  Gabara ogłasza konkurs na skomponowanie opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY.  Konkurs  skierowany  jest  do kompozytorów – studentów  oraz  absolwentów  polskich i zagranicznych  uczelni muzycznych. Opera musi być skomponowana do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk na solistów, chór mieszany, balet i orkiestrę symfoniczną z podwójnym drzewem. Ilość muzyków niezbędnych do wykonania Utworu nie może być większa od składu Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Opera powinna trwać około 2 godzin (nie więcej niż 120 minut, nie mniej niż 100 minut muzyki) z jedną przerwą.
 
Akcja będzie umiejscowiona w Łodzi w XIX i w XX wieku. Łączna pula nagród wyniesie 50 tysięcy złotych. Dodatkowo  laureat  Grand Prix  otrzyma  jeszcze 15 tysięcy złotych jako honorarium po skomponowaniu całej opery.
Mecenasem konkursu i Fundatorem nagród jest „Manufaktura” w Łodzi znajdującą się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

W Jury  zasiądą:  Dziekan  Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga  van  Beethovena Elżbieta Penderecka, kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, dyrygent i kierownik muzyczny koncertu finałowego konkursu CZŁOWIEK  Z  MANUFAKTURY Vladimir Kiradjiev, adiunkt  w  Akademii  Muzycznej  w  Krakowie  dr  hab. Maciej Tworek, krytyk operowy, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia Aleksander Laskowski.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski,  scenarzysta  i  reżyser  filmów  dokumentalnych  o  sławnych Polakach.

Libretto  opery  CZŁOWIEK  Z  MANUFAKTURY  nawiązuje  do  historii  Łodzi, przywołując niezwykłą postać „króla bawełny” IZRAELA KALMANOWICZA POZNAŃSKIEGO, który budował w Łodzi fabryki i pałace. W jednym z nich mieści się Muzeum Historii  Miasta  Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Poznański był bezwzględny  dla pracowników, ale równocześnie opłacał  budowę szkół i szpitali. Gdy zmarł w 1900 roku, pozostawił po sobie majątek o wartości ponad 7 milionów rubli.

Tytuł CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY nawiązuje do słynnych filmów Andrzeja Wajdy (nagrodzonego Oscarem za całokształt twórczości): „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Pojawiają się też odniesienia do „Ziemi Obiecanej” laureata Nagrody Nobla Władysława Reymonta oraz znakomitego filmu Wajdy, zrealizowanego na bazie tej powieści. Współczesnym językiem muzycznym  zostanie  opowiedziana  fascynująca  historia budowniczego  Łodzi  i  jednego z najbogatszych ludzi w Europie. W drugim akcie przeniesiemy się także do współczesnej nam metropolii. Prezydent RP nadał Łodzi tytuł Pomnika Historii, doceniając wielokulturowy obraz miasta przemysłowego.

Autorem libretta opery jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście  języków,  wystawiana  w  Polsce  i  za  granicą,  Prezes Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium  Scenariuszowego  PWSFTiTV w Łodzi. Jej najsłynniejsze sztuk i to: „Walizka”, „Popiełuszko”, „Kobro”, „Szajba” oraz „Śmierć Człowieka Wiewiórki”. Jest laureatką prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności na festiwalu „Metafory Rzeczywistości” w Poznaniu, laureatką festiwalu Dwa Teatry i Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jej utwory reżyserowali m.in.: Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. Jest także autorką  libretta  do  opery  „Czarodziejska  góra”  Pawła  Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry. Z Andrzejem Chyrą współpracowała wcześniej jako dramaturg przy    wystawieniu opery D. Szostakowicza/K. Meyera „Gracze” w Operze Bałtyckiej.

Kontakt: konkurs@teatr-wielki.lodz.pl


Mecenasem konkursu i Fundatorem nagród jest:Patroni medialni konkursu:
      

 
Pliki do pobrania:
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net