Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Dariusz Stachura Dyrektorem Naczelnym naszego Teatru
data dodania:
31.08.2019
SIŁA W TRADYCJI I ZESPOLE

"Kiedy przed laty po raz pierwszy stanąłem na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, a moja Pani Profesor Halina Romanowska za kulisami trzymała za mnie kciuki, nawet do głowy mi nie przyszło, że kiedyś będę miał honor zasiąść za dyrektorskim biurkiem[...]"

Szanowni Państwo,

kiedy przed laty po raz pierwszy stanąłem na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, a moja Pani Profesor Halina Romanowska za kulisami trzymała za mnie kciuki, nawet do głowy mi nie przyszło, że kiedyś będę miał honor zasiąść za dyrektorskim biurkiem – na miejscu moich wspaniałych poprzedników – z dyrektorami Stanisławem Piotrowskim, Sławomirem Pietrasem i Antonim Wicherkiem na czele. To wielki zaszczyt, ale jeszcze większa odpowiedzialność – wobec publiczności, współpracowników i oczywiście Tych, którzy właśnie mnie obdarzyli zaufaniem, powierzając tę zaszczytną funkcję.

Przez kolejne lata mojej drogi artystycznej - w różnych teatrach i na różnych scenach w Polsce i za granicą - obserwowałem, nabierałem doświadczenia wzbogacając swoją wiedzę a przez to umiejętności organizatorskie. 

Wynikiem tego jest także moja rozległa działalność impresaryjna. Organizowanie festiwali, koncertów, realizacja spektakli i okolicznościowych wydarzeń artystycznych a także konkursów wokalnych stały się po śpiewie moim drugim wykonywanym zawodem.

Dziś wiem, że to z czym spotkałem w moich pierwszych latach pracy w Naszym Teatrze –wspaniała tradycja, wielki szacunek dla Tych, którzy ją tworzyli, a przede wszystkim zespołowa (!) twórcza praca – to wartości, które przyświecają mi u progu mojego dyrektorowania; dyrektorowania, które nie chcę by było zbiorem nakazów i zakazów, ale rozmową, twórczą wymianą poglądów i doświadczeń, koleżeńską dyskusją – bezpośrednią i szczerą, bo tylko taka ma szansę zaowocować efektami, których oczekuje przede wszystkim nasza Widownia. To właśnie Widzowie stanowią początek i koniec naszej działalności: do Nich bowiem adresujemy kolejne artystyczne propozycje i Oni też oceniają efekty naszej pracy, decydując czy kolejny raz zaszczycą nas swoją obecnością na widowni teatru.

Moim marzeniem jest - a do jego spełnienia obiecuję dążyć – aby Teatr Wielki w Łodzi był domem nas wszystkich, w którym jak w każdej rodzinie – zdarzają się odmienne zdania, różnice poglądów a czasem małe konflikty, jednak powinno być również zrozumienie i wsparcie. To oferuję od siebie, ale też liczę na wzajemność.

Jestem przekonany, że jeśli choć w części postaramy się realizować w praktyce takie idee, to możemy być pewni sukcesu, własnej satysfakcji i – co ważniejsze – akceptacji Publiczności, bez której praca każdego z nas nie miałaby sensu i racji bytu.

Życzę Państwu – z obu stron teatralnej rampy – wielu wspaniałych wrażeń artystycznych.


Dariusz Stachura
Dyrektor Naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi,
Łódź, 30 sierpnia 2019

 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net