Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
"Elegia dla świata" - premiera 3.07.2020 - oglądaj tutaj
data dodania:
29.06.2020
Pierwsza kompozycja dedykowana poszkodowanym przez pandemię koronawirusa, złożona z… ponad 150 indywidualnych nagrań artystów - chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Na symboliczne zakończenie sezonu artystycznego 2019/20 - premiera tego szczególnego dzieła Marcina Wernera odbędzie się 3 lipca 2020.

W partii skrzypiec solo usłyszymy Ludwikę Maję Tomaszewską-Klimek - koncertmistrzynię orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Wystąpią również pierwsi soliści baletu: Monika Maciejewska i Gintautas Potockas.
" onclick="window.open(this.href,'_blank');return false;">


 


Pomysł na projekt realizowany we współpracy z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi zrodził się już pod koniec marca. Marcin Werner, który wystąpi w czterech odsłonach – kompozytora, dyrygenta, pianisty oraz realizatora ścieżki dźwiękowej, tak opowiada o początkach pracy nad „Elegią”:

Był to okres, w którym dochodziły do mnie druzgocące informacje o stanie epidemii za granicami naszego kraju, m.in. we Włoszech czy w Hiszpanii – o braku miejsc w szpitalach, o braku niezbędnego sprzętu medycznego, o utraconych miejscach pracy czy firmach, które z powodu zamrożenia gospodarki chyliły się ku upadkowi, a przede wszystkim o tych, którzy z powodu pandemii pożegnali się z tym światem. Trudna sytuacja dotknęła także i nasz kraj, w tym i łódzkie środowisko teatralne, które pożegnało takich artystów jak Ireneusz Jakubowski, Zdzisław Krzywicki czy Andrzej Saciuk. Obserwując te wydarzenia, pomyślałem, że chciałbym jako kompozytor zrobić coś dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani przez pandemię koronawirusa, dlatego postanowiłem zadedykować im moją „Elegię utwór, który swoim nastrojem oddaje emocje towarzyszące nam wszystkim w tych trudnych czasach. Mam nadzieję, że pozwoli on także godnie pożegnać tych, którzy odeszli.

Głównym elementem kompozycji jest śpiewny i liryczny temat przewodni. Inicjują go skrzypce solo na tle fortepianu. Przeciwstawia mu się ciężki i dosadny motyw orkiestry pojawiający się na początku utworu. Oba motywy są obecne w całym przebiegu muzycznym i odzwierciedlają dwie ścierające się ze sobą siły. Partia skrzypiec solo symbolizuje człowieka, który próbuje przezwyciężyć przeciwności losu – te zaś nie dają za wygraną i starają się zaburzyć spokój i bezpieczeństwo. Ostatecznie jednak w finale utworu zwycięża ludzki głos –orkiestra przejmuje główny temat wzmocniony przez waltornie i chór. Całość kończy się w tonacji majorowej symbolizującej zwycięstwo i nadzieję na lepszą przyszłość.

Prace nad projektem znajdują się w tej chwili na bardzo zaawansowanym etapie. Kompozytor otrzymał ponad 150 nagrań muzyków orkiestry i chórzystów Teatru Wielkiego w Łodzi, wraz z partią solową wykonaną przez koncertmistrzynię Orkiestry Teatru – Ludwikę Maję Tomaszewską-Klimek. Wiele godzin poświęcono na montaż całości: przesłane filmy pochodziły w większości z telefonów komórkowych i nagrywane były przez muzyków w ich domach, nie zaś w profesjonalnym studiu. Do tego oprócz instrumentalistów i chórzystów w nagraniu wezmą udział także pierwsi soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – Monika Maciejewska i Gintautas Potockas._______
 

 

Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek

Skrzypaczka, solistka i kameralistka, pedagog. Koncertmistrz Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W roku 2004 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej (do września 2002 roku kształciła się w klasie prof. Zenona Płoszaja). Po studiach rozpoczęła pracę jako asystentka  w macierzystej uczelni. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez tak wybitnych artystów, jak: Wanda Wiłkomirska, Marina Jaszwili, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Węgrzyn. W roku 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest adiunktem klasy skrzypiec.

Jest laureatką konkursów ogólnoposkich i międzynarodowych, m.in.: III nagroda na XVII International Music Competition ‘Pacem In Terris’ w Bayreuth (Niemcy, 2004 r.); IV nagroda na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2002 r.). W 2006 roku uczestniczyła w III etapie Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, na którym otrzymała nagrodę Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego. Na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi zdobyła I nagrodę oraz Grand Prix w kategorii tria fortepianowego, a także II nagrodę w kategorii kwartetu smyczkowego oraz dwie nagrody specjalne (2004 r.).

W roku 2004 została stypendystką Ministra Kultury, a w roku 2005 laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury ,,Młoda Polska”. Za całokształt działalności artystycznej otrzymała wyróżnienie ,,Łódzka Eureka 2005” przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi.

Od 2005 roku tworzy Duo Subito wraz z pianistą Łukaszem Kwiatkowskim, z którym w 2007 r. zdobyła V Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym we Włoszech w Val Tidone, a w 2008 r. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weronie. W roku 2010, w Wiedniu, na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym otrzymali Nagrodę Specjalną od Perrenoud Foundation.

Koncertuje w kraju i za granicą, zarówno jako solistka jak i kameralistka, m. in.: Nürnberger Symphoniker, Filharmonia Narodowa w Sofii, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Łódzka. Bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych projektach artystyczno-naukowych, prawykonując utwory współczesnych kompozytorów, jak np.: międzynarodowy projekt naukowo-artystyczny ‘Muzyka Polska dla Europy’, sympozjum naukowo-artystyczne ‘Spuścizna mistrzów - 100. rocznica urodzin Eduardasa Balsysa i 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki’ (Filharmonia Lwowska, 2019 r.), 7. Baltische Woche - Konzert ‘Neue polnische Musik’ (Niemcy, 2019 r.).

Dokonała  nagrań  muzyki  Anrzeja  Krauze do  filmów  dokumentalnych dla TVP oraz muzyki Wojciecha Lemańskiego do filmu Mistrz w reżyserii  Piotra Trzaskalskiego. Nagrywała dla TV Polonia, TVP Kultura i Polskiego Radia. Jako koncertmistrz wzięła udział w nagraniu płyty ‘Children of the  Łódź  Getto’, upamiętniającej 60. rocznicę likwidacji łódzkiego getta.

Jest współzałożycielką i prymariuszką Bacewicz String Quartet, z którym koncertuje w kraju i za granicą, zdobywając uznanie melomanów.

     

 

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net