Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Kup bilet

GŁOS LUDZKI
Opera

Kompozytor:
Francis Poulenc

Autor libretta:
Jean Cocteau

Data premiery:
7.11.2020

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Adam Banaszak

Reżyseria:
Michał Znaniecki

Francis Poulenc
GŁOS LUDZKI
La Voix humaine

tragedia muzyczna w jednym akcie
libretto: Jean Cocteau
prapremiera: Paryż, 1959
premiera: 7 listopada 2020

GŁOS LUDZKI... czyli WOŁANIE BEZ ODPOWIEDZI

To drugie w naszym Teatrze spotkanie z twórczością francuskiego kompozytora Francisa Poulenca. Przed laty (2000 rok) operową publiczność zszokował ale i zachwycił monumentalny choć ascetyczny w formie spektakl jego dzieła Dialogi karmelitanek ze wspaniałymi kreacjami m.in. Krystyny Rorbach i Moniki Cichockiej, w reżyserii Krzysztofa Kelma.

Teraz przed nami Głos ludzki – dzieło całkowicie odmienne, będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem Kobiety (nieprzytomnie zakochanej), która za scenicznego partnera ma jedynie... słuchawkę telefoniczną. Już na wstępie autor libretta Jean Cocteau uprzedza, że rzecz rozgrywa się w „pokoju, gdzie popełnione zostanie morderstwo”. Przed symbolicznym samobójstwem (po zakończeniu rozmowy „Ona” pada na łóżko, zawijając sobie wokół szyi sznur telefonu), bohaterka odmienia przez wszystkie przypadki swoje beznadziejne uczucia: kłamstwo, groźba, pozorna beztroska, wymuszony śmiech. Fakt, że rozmówca nie jest słyszalny, uwydatnia tylko bezdenną samotność bohaterki. Jednak to orkiestra bierze na siebie rolę kochanka, z niezwykłą wyobraźnią i wyrazistością odwzorowując treść i ton jego słów. Czy to wystarczy?... Propozycja Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim ładunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęły się dwie primadonny naszego Teatru Joanna Woś i Dorota Wójcik, na które możemy stawiać bez żadnych obaw, zwłaszcza pod czujnym okiem reżysera – Michała Znanieckiego.

Zapowiada się wieczór, który na pewno na długo pozostanie w pamięci!
ona:
Joanna Woś, Dorota Wójcik


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net