Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

GŁOS LUDZKI / TROUBLE IN TAHITI
Opera

Kompozytor:
Francis Poulenc / Leonard Bernstein

Data premiery:
5.03.2021

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne:
Adam Banaszak

reżyseria:
Michał ZnanieckiWIECZÓR DWÓCH JEDNOAKTOWYCH OPER

SPEKTAKLE Z WIDOWNIĄ NA SCENIE


Leonard Bernstein
TROUBLE IN TAHITI

opera w jednym akcie
libretto: Leonard Bernstein
prapremiera: 12 czerwca 1952, USA
prapremiera polska 5 marca 2021

wykonania odbywają się za zgodą Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd
 

Francis Poulenc
GŁOS LUDZKI
La Voix humaine

tragedia muzyczna w jednym akcie
libretto: Jean Cocteau
prapremiera: Paryż, 1959
premiera: 7 listopada 2020

Podczas jednego wieczoru proponujemy Państwu dwie jednoaktowe opery współczesne w reżyserii Michała Znanieckiego. Pierwsza część, tego jakże ekscytującego wieczoru, to opera Leonarda Bernsteina TROUBLE IN TAHITI. To dzieło, które zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi, a w muzyce – nowatorstwem i inwencją, nie brakuje w niej także charakterystycznych „amerykanizmów” i soulowych nastrojów – tak lubianych przez publiczność całego świata.

Bohaterami opery są Sam i Dinah, którzy w swoim związku z upływem czasu i pojawiających się okoliczności zaczynają dostrzegać jego ułomności – często wyimaginowane i pozorne, ale też te realne - wynikające z nieporozumień, niedomówień i sprzecznych interpretacji. Słowem - jak w starym dobrym małżeństwie. Jaki jest finał „związkowej” opery Bernsteina? Co z niej wynika i jakie wnioski można wysnuć? O tym trzeba przekonać się na spektaklu.

Druga część wieczoru GŁOS LUDZKI Francisa Poulenca – dzieło całkowicie odmienne, będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem Kobiety (nieprzytomnie zakochanej), która za scenicznego partnera ma jedynie... słuchawkę telefoniczną. Bohaterka odmienia przez wszystkie przypadki swoje beznadziejne uczucia: kłamstwo, groźba, pozorna beztroska, wymuszony śmiech. Fakt, że rozmówca nie jest słyszalny, uwydatnia tylko ogromną samotność bohaterki. Jednak to orkiestra bierze na siebie rolę kochanka, z niezwykłą wyobraźnią i wyrazistością odwzorowując treść i ton jego słów. Propozycja Francisa Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca, ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim lądunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęła się primadonna naszego Teatru Joanna Woś, na którą możemy stawiać bez żadnych obaw!

Powstały zatem dwa odmienne, a jednocześnie mające części wspólne spektakle, które poruszają tematy nurtujące całe społeczeństwa, ale także problemy każdego z nas. Jak dokładnie potoczą się losy bohaterów muszą zobaczyć Państwo sami. Warto przeżyć ten pełen emocji wieczór razem z naszymi twórcami tym bardziej, że zapraszamy widzów na scenę by w bezpośredniej bliskości z artystami mogli poczuć ogarniające ich emocje.
Relacja z premierowego wieczoru / Studio Teatru Wielkiego w Łodzi:GŁOS LUDZKI: rozmowa z Joanną Woś, Adamem Banaszakiem i Michałem Znanieckim:
 

GŁOS LUDZKI:


Ona:
JOANNA WOŚ (5 i 6.03) DOROTA WÓJCIK

Role aktorskie:
MARIA GORLACH, ADAM GRABARCZYK, MARCIN CIECHOWICZTROUBLE IN TAHITI:


SAM:
  ŁUKASZ MOTKOWICZ (5.03), ANDRZEJ KOSTRZEWSKI (6.03)

DINAH:
BERNADETTA GRABIAS (5.03), AGNIESZKA MAKÓWKA (6.03)

TRIO:
ALEKSANDRA BORKIEWICZ, ARKADIUSZ ANYSZKA, KDAWID KWIECIŃSKI (5.03) / HANNA OKOŃSKA, ARTUR MLEKO, RZYSZTOF PILCH (6.03)

Role aktorskie:
MARIA GORLACH, ADAM GRABARCZYK, MARCIN CIECHOWICZ

:
orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

dyrygent:
ADAM BANASZAK

Joanna Miklaszewska-Sierakowska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net