Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
ŁUKASZ MOTKOWICZ
kategoria:
Barytony
Łukasz Motkowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. W latach 2012-2014 był uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
 
Zadebiutował w lutym 2010 roku, w Teatrze Operowym w Koszycach na Słowacji, tytułową rolą w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W latach 2010-2012 był solistą Opery Nova w Bydgoszczy. W 2012 roku występował w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, a w roku 2014 – na deskach Opery Narodowej w Bukareszcie w Rumunii.
 
W repertuarze Łukasza Motkowicza znajduje się wiele partii barytonowych, m.in. Dancire i Morales z Carmen G. Bizeta, Hrabia z Wesela Figara W.A Mozarta, Marcello i Schaunard z Cyganerii G. Pucciniego, Taddeo z Włoszki w Algierze Rossiniego, Homonay z Barona cygańskiego J. Straussa. Artysta występuje także z repertuarem symfonicznym i oratoryjnym wykonując takie dzieła jak: Carmina Burana Carla Orffa, 9 Symfonia Ludwika van Beethovena, Msza Koronacyjna W.A. Mozarta, Pasja wg Brockesa G. Haendla, Stabat Mater J. Haydna, Oratorium Bożonarodzeniowe C. Saint-Saensa.
 
W 2010 roku, wraz z zespołem Collegium Zielenski, Łukasz Motkowicz nagrał płytę „Mikołaj Zieleński Opera Omnia”, która została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii album roku muzyka dawna i barokowa oraz otrzymała nagrodę Złoty Orfeusz 2011 Académie du disque lyrique. 
 
Artysta jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kijowie, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej XXI wieku w Lonigo we Włoszech, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kownie na Litwie, wyróżnienie na Międzyuczelnianym Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulasza Schneider-Trnawskiego w Trnawie na Słowacji, III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Łukasz Motkowicz był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net