Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

NIE TYLKO OPERA – PIEŚNI ZNAD MISSISIPI
Koncert

Realizatorzy:
śpiew:
Robert Ulatowski

śpiew:
Agnieszka Makówka

fortepian:
Michał Karkusiński

trąbka:
Dymitr Kościuszko

gitara basowa:
Adam Przybylski

zespół wokalny:
Agnieszka Białek, Sylwia Nowicka, Joanna Skoblewska, Krzysztof Pilch, Artur MlekoSprowadzeni w XVI wieku na kontynent Ameryki Północnej i Południowej afrykańscy niewolnicy poprzez muzykę wyrażali swoje cierpienie, żal i rozpacz, jak i nadzieję na wolność. W oparciu o muzykę afroamerykańską powstały pieśni religijne spirituals, rozpowszechnione przez czarnoskórych mieszkańców Południa Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj były to historie o ludziach, z którymi identyfikowali się niewolnicy, a pieśni te były dla nich ukrytym wołaniem o wolność. Muzyka gospel jest bezpośrednim kontynuatorem gatunku spirituals, choć bez wątpienia zmienił się pierwotny kontekst. W przeciwieństwie do spirituals utwory w stylu gospel wydawano także w formie materiałów nutowych.
Dzisiaj wielu artystów wykonuje ten jeden z najbardziej porywających gatunków muzyki, są wśród nich wokaliści muzyki pop, ale także śpiewacy operowi, co nie powinno dziwić, jako że utwory gospel stawiają przed wykonawcami bardzo wysokie wymagania. Podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi usłyszymy Roberta Ulatowskiego, którego barwa i rodzaj głosu bardzo dobrze potrafi oddać charakterystyczny nastrój dla tego gatunku muzyki i doskonale się z nim komponuje. Towarzyszyć mu będzie Agnieszka Makówka, która w swoim dorobku artystycznym ma wiele projektów muzycznych nie zawsze związanych z muzyką klasyczną, w których idealnie się realizowała.
 
Soliści: Robert Ulatowski (bas) i Agnieszka Makówka (mezzosopran), muzycy: Michał Karkusiński (fortepian), Dymitr Kościuszko (trąbka), Adam Przybylski (gitara basowa) oraz zespół wokalny w składzie: Agnieszka Białek, Sylwia Nowicka, Joanna Skoblewska, Krzysztof Pilch, Artur Mleko. Prowadzenie: Aleksandra Bęben.


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net