Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
OD ŚWIĘTA… i na co dzień
data dodania:
24.03.2013
Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) to – jak zwykło się mawiać – święto tzw. ludzi teatru. 
Ktoś mógłby pomyśleć, że to tylko ci, którzy w teatrach pracują, którzy na co dzień przyczyniają się do powstania spektaklu, ale przecież tak naprawdę – ludzie teatru to także jego współtwórcy – widzowie. To również ich święto – święto, które dzieje się na co dzień; każdorazowo bowiem kiedy podnosi się kurtyna zaczyna tworzyć się coś, co zwie się właśnie teatrem. Samo przedstawienie to tylko forma wypowiedzi artystycznej, sposób na wyrażenie treści zawartej w dziele, a teatr "staje się" tylko wtedy, gdy owa forma znajduje swojego adresata – widza! Zatem pamiętajmy o Międzynarodowym Dniu Teatru, a teatr świętujmy na każdym spektaklu, tak na co dzień i od święta. Tego waśnie Państwu i sobie życzymy.

Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI ), dla uczczenia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Jego ustanowienie zaproponował wówczas Prezydent Fińskiego Instytutu ITI – Arvi Kivimaa. Pierwsze przesłanie zawierające przemyślenia na temat teatru, jego zadań i znaczenia we współczesnym świecie, wystosował w 1962 roku Jean Cocteau. Od tego momentu zawsze 27 marca swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami dzielą się wybitne postacie świata kultury, dając tym wyraz wyjątkowemu znaczeniu teatru pośród innych dziedzin sztuki.

fot. A. Mysiakowska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net