Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Odszedł Krzysztof Penderecki
data dodania:
29.03.2020
Miał 86 lat… Kompozytor i dyrygent, pedagog i Honorowy Profesor wielu najważniejszych uczelni nie tylko muzycznych na całym świecie. Twórca muzyki symfonicznej, kameralnej, filmowej i teatralnej. Wielka postać polskiej kultury, niekwestionowany i szanowany autorytet światowych środowisk muzycznych. Wraz z odejściem Krzysztofa Pendereckiego kończy się pewna epoka we współczesnej muzyce polskiej i światowej.
 
W Teatrze Wielkim w Łodzi mieliśmy okazję gościć Profesora także przy okazji premier Jego oper: w 1990 roku – Diabły z Loudun w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego z kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego i w 1993 – Ubu Rex w reżyserii Lecha Majewskiego pod kierownictwem muzycznym Antoniego Wicherka, w niezapomnianej scenografii Franciszka Starowieyskiego.

Maestro Penderecki był przewodniczącym Jury konkursu Teatru Wielkiego w Łodzi na napisanie opery o Łodzi, pt. "Człowiek z Manufaktury. Grand Prix  i Nagrodę Publiczności Operowej otrzymał młody kompozytor i dyrygent – Rafał Janiak.
 
Niezwykle trudno będzie nam myśleć i mówić o Profesorze Krzysztofie Pendereckim w czasie przeszłym; pozostaje nam jednak Jego wspaniała twórczość i autorytet!
 
 
fot. Chwalisław Zieliński
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net