Soliści
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
PRZEMYSŁAW REZNER
kategoria:
Barytony
Jest absolwentem wydziału wykonawstwa instrumentalnego i wokalnego (sekcja wokalno-aktorska) w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Tadeusza Kopackiego. Debiutował w roku 1988, w studenckim przedstawieniu opery Stanisława Moniuszki Verbum Nobile, wystawionym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Naukę śpiewu kontynuował w Zurychu i Monachium u znakomitego niemieckiego śpiewaka i pedagoga prof. E. Haeflingera.

Brał udział w konkursach wokalnych: im A. Didura w Bytomiu i im. F. Vinasa w Barcelonie. Od roku 1990 solista śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej, w tym okresie również współpracując z Operą we Wrocławiu. Od roku 1997 jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Gościnnie występuje również na scenach Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Krakowskiej i Opery na Zamku w Szczecinie.

Specjalizuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, także jeśli chodzi o muzykę kameralną. Wyjątkowo dobrze czuje się w pozycjach singspielowych. Za rolę Papageno w Czarodziejskim flecie był nominowany do nagrody im. A. Hiolskiego za najlepszą kreację męską w sezonie 2001/2002, nagrodzony za „Zasługi dla ZASP" i jako Osobowość Artystyczna wyróżniony Nagrodą Marszałka Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Z ciekawszych dokonań artystycznych wymienić można wykonanie w ramach akcji artystycznej „Lange Nacht der Museen" dwóch koncertów: w roku 2001 - Mickiewicz w twórczości kompozytorów niemieckich, rosyjskich i polskich, a w roku 2002 – cyklu pieśni Franciszka Schuberta Winterreise do słów Stanisława Barańczaka. Koncerty odbyły się w Darmstadt na zamówienie Instytutu Polskiego, Towarzystwa Chopinowskiego i Instytutu Adama Mickiewicza. W roku 2001 brał udział w koncercie uświetniającym inaugurację „Stowarzyszenia Na Rzecz Dialogu Czterech Kultur" będącego zaczątkiem „Festiwalu Dialogu Czterech Kultur" oraz koncercie na inaugurację roku akademickiego w Łodzi.

Występuje w cyklicznych koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi i Politechnikę Łódzką. Współpracuje także z Filharmonią Łódzką. Brał udział w koncertowych wykonaniach oper: Cyrulik Sewilski G. Rossiniego i Porgy and Bess G. Gerschwina, gdzie jako Crown uzyskał wyjątkowo przychylne recenzje publiczności i krytyki. Występy w większości krajów europejskich zwieńczone są koncertami w takich salach jak: Filharmonia Berlińska, lipski „Gewandhaus", „Theater an der Wien" czy Teatr Festiwalowy w Salzburgu.

Na scenie łódzkiej opery moża go oglądać m.in. w takich rolach jak: Dancairo w Carmen, Schnauard w Cyganerii, Papageno w Czarodziejskim flecie, Bryndas w Krakowiakach i góralach, Henryk Ashton w Łucji z Lammermooru, Maciej w Strasznym dworze, Markiz d'Obigny w Traviacie, Haly we Włoszce w Algierze, Daniło w Wesołej wdówce czy Figaro w Cyruliku sewilskim
 

fot. Tomasz Przybył
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net