Sellinarium
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
To pierwszy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej, czyli do seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej. Duchowym patronem projektu, który w przyszłości mógłby się rozrosnąć do „wszechnicy operowej”, jest Fryderyk Sellin – twórca (istniejącego w latach 1902-1920) pierwszego teatru muzycznego w Łodzi znanego jako Teatr Wielki. SELLINARIUM obejmuje comiesięczne seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Nie zabraknie też miejsca na panele dyskusyjne, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

Prowadzący: Michał J. Stankiewicz i Goście.

Michał J. Stankiewicz – muzykolog, operolog, wydawca, publicysta, absolwent Wydziału Historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta Royal Holloway University of London, a także absolwent studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kulturą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest doktorantem UAM na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, gdzie przedmiotem jego przewodu doktorskiego jest praca badawcza nad historią Opery Poznańskiej w latach 1910-1919 i 1939-1945.
Autor artykułów popularnonaukowych, dotyczących sztuki operowej i wielu wywiadów z przedstawicielami kultury polskiej i europejskiej, które publikowane były w licznych czasopismach, portalach internetowych czy programach teatralnych. W latach 2004-2015 kierownik literacki w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie opracował i zredagował programy operowe, baletowe i festiwalowe do ponad stu tytułów i wydarzeń; inicjator i autor koncepcji serii wydawniczej „Biblioteka Pegaza”, realizowanej w poznańskiej operze, w ramach której był redaktorem książki Danuty Gwizdalanki Mieczysław Wajnberg: kompozytor z trzech światów – pierwszej polskiej monografii kompozytora. W latach 2015-2016 zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miasta w Gdańsku, z Teatrem Wielkim w Łodzi na stałe związany od marca 2016.


Spotkania odbywają się w ostatnią niedzielę miesiąca w południe.
Harmonogram:


25 września 2016
MUZYCZNY SIENKIEWICZ
Qvo vadis, Krzyżacy i… Janko muzykant
gość: prof. Piotr Urbański
30 października 2016
MIT, OBRZĘD, RELIGIA
Niżyński, Béjart, Gat, Graham

gość: dr Joanna Szymajda
KUP BILET
27 listopada 2016
PRZYCHODZI BABA DO LEKARZA…
czyli zdrowie i choroby w operze

gość: red. Dorota Kozińska
KUP BILET
29 stycznia 2017
HALKA – WARIACJE
gość: prof. Małgorzata Komorowska
KUP BILET
26 lutego 2017
PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC!
Cały ten musical

gość: dr Jacek Mikołajczyk
KUP BILET
26 marca 2017
DAWNO, DAWNO TEMU…
Klechdy, legendy, baśnie, mity

gość: prof. Elżbieta Nowicka
KUP BILET
23 kwietnia 2017
BIEGA, SKACZE, LATA, PŁYWA
Operowe animalia

prowadzenie: Michał J. Stankiewicz
KUP BILET
gość: Aleksander Laskowski
18 czerwca 2017
TANIEC PONAD WSZYSTKO!
Łódzkie Spotkania Baletowe

gość: Ewa Wycichowska
KUP BILET

Zgłoszenia: BOW
tel. 42 633 31 86, 42 647 21 22
e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net