Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU
Opera

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Michał Kocimski

Reżyseria, ruch sceniczny, opracowanie scenografii, kostiumów oraz projekcji multimedialnych:
Beata Redo-Dobber

Kierownik chóru:
Maciej Salski

Asystent reżysera:
Agnieszka Białek

Asystent do spraw scenografii i kostiumów:
Dominika Jakóbiak

Korekta niemieckiej wymowy scenicznej:
Marianne Berglöf

Przygotowanie ensemblowe solistów z uwzględnieniem specyfiki wykonania w języku niemieckim:
Ingmar Beck

Pianiści korepetytorzy:
Tatiana Dranchuk, Nadieżda Pawlak, Ewa Szpakowska

Tłumaczenie tekstu niemieckiego:
Mirosław Basny

Światła:
Adam Trautz

Projekcje:
Krzysztof Niemczycki

Koordynatorzy projektu:
Patrycja Krzeszowska-Kubit, Przemysław Rezner

Współorganizator:
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w ŁodziWESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU z wizytą w Łodzi.

Z tą niezwykle zabawną i pogodną komedią Szekspira na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi spotkaliśmy się dwukrotnie: w 1973 roku rekordy popularności biły właśnie WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU, a blisko 30 lat później (2002) FALSTAFF Verdiego z wielkim Renato Brusonem ściągał tłumnie wycieczki z całej Polski. Spośród licznych operowych kompozycji Otto Nicolaia WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU są jedynym dziełem, które aż do dzisiaj nie tylko nie uległo zapomnieniu, ale stało się jedną z najpopularniejszych oper w niemieckiej literaturze muzycznej, wystawianą chętnie i z wielkim powodzeniem. Opera Nicolaia bowiem to arcydzieło lekkości, humoru i zarazem romantycznego uroku.

Premiera – 27 i 28 czerwca 2018 r. – realizowana wspólnie z Akademią Muzyczną w Łodzi będzie wspaniałą okazją do popisów dyplomantów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, którzy właśnie w WESOŁYCH KUMOSZKACH Z WINDSORU staną po raz pierwszy przed publicznością na profesjonalnej scenie, by zmierzyć się z szekspirowskimi bohaterami i dowcipną choć wcale nie „prostą” muzyką.

Można być pewnym, że inteligentny humor Szekspira, barwna muzyka Nicolaia w połączeniu z żywiołową, młodzieńczą werwą wykonawców przyniosą efekt w postaci relaksu i dobrej zabawy widzów.

Dodatkowo, 6 i 7 lipca 2018 r., Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na plenerową odsłonę Wesołych kumoszek z Windsoru. Dwukrotnie opera zostanie zaprezentowana w inscenizowanej wersji z fortepianem na Scenie letniej przy Pałacu Akademii (w razie niepogody we wnętrzach Pałacu na I piętrze).
 

STRESZCZENIE LIBRETTA
Otto Nicolai – Wesołe kumoszki z Windsoru (Die lustigen Weiber von Windsor)

Akcja rozgrywa się w Windsorze w początkach panowania króla Henryka V (1413-32).

Akt I

Dwie przyjaciółki – mężatki – pani Fluth i pani Reich, otrzymują listy miłosne o tej samej treści od rubasznego, lubiącego uciechy stołu, rycerza Falstaffa. Żartowniś nie przewidział jednak, że wesołe kumoszki pokażą sobie nawzajem listy i zaplanują zemstę na nieudolnym adoratorze. Pani Fluth zaprasza do siebie Falstaffa na rzekomą schadzkę. Falstaff zjawia się i niezgrabnie próbuje uwodzić gospodynię. Raptem wbiega pani Reich, donosząc przyjaciółce (jak ustaliły uprzednio), iż jej zazdrosny mąż wraca właśnie do domu, prowadząc towarzyszy. Obie panie znajdują ratunek dla mocno wystraszonego rycerza – ukrywają go w koszu do bielizny, który służba zabiera nad potok w momencie, gdy zagniewany pan Fluth wpada do mieszkania.

Akt II

W gospodzie „Pod Podwiązką” Sir John Falstaff obsycha i zarazem topi w winie bieliźniane upokorzenie. Otrzymuje wówczas kolejne zaproszenie od pani Fluth, rzekomo niezrażonej nieudanym randez vous. Podejrzliwy pan Fluth w przebraniu, także kontaktuje się ze zdobywcą niewieścich serc i skłania go do zwierzeń. Falstaff przechwala się i zapewnia o zdobytej wzajemności pani Fluth. Małżonek, rozwścieczony pędzi do domu. W tym samym czasie, w ogrodzie państwa Reichów, adoratorzy ich córki Anusi – szlachcic Spärlich i podstarzały doktor Cajus – są świadkami schadzki panienki Reich z jej ukochanym Fentonem. Odbywa się kolejne spotkanie Falstaffa i pani Fluth. Ponownie pani Reich ostrzega przyjaciółkę. Tym razem ochroną dla Falstaffa staje się przebranie go w suknie starej ciotki. Wybieg ten ratuje rycerza od miecza pana Flutha, lecz nielubianą ciotkę rozgniewany gospodarz gwałtownie wyrzuca z domu.

Akt III

Kumoszki wreszcie wyjawiają całą intrygę zazdrosnym mężom i wspólnie postanawiają po raz ostatni zabawić się kosztem tchórzliwego flirciarza. Panie wzywają Falstaffa na nocną schadzkę w windsorskim parku. Na tę samą godzinę, w tajemnicy, umawiają jednak rodziny i przyjaciół, którzy, przebrani za leśne duchy i elfy, nastraszyć mają rycerza i dać mu odpowiednią nauczkę. W całym tym zamieszaniu pan i pani Reich chcą umożliwić adoratorom porwanie i potajemne poślubienie Anusi. Nie zgadzają się jednak co do wyboru przyszłego zięcia: pan Reich informuje więc swojego faworyta, Spärlicha, że w nocy pozna Anusię po szacie zielonej, a pani Reich doktora Cajusa, że córka przywdzieje czerwień. O północy Falstaff przybywa na schadzkę, a rzekome duchy dopadają go, nękają, biją i szczypią. W tym czasie zamówiony ksiądz daje ślub Anusi i… Fentonowi, którego ukochana uprzedziła, że będzie ubrana na biało. Gdy po komicznych nieporozumieniach sytuacja ostatecznie się wyjaśnia, rodzice Anusi udzielają błogosławieństwa młodej parze. Przebaczanie otrzymuje także i Falstaff – tym razem na dobre wyleczony z nieprzystojnych amorów.

 
Na podstawie „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego
studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi:


Frau Reich (mezzosopran):
Dominika Stefańska (klasa dr Bernadetty Grabias), Agata Szmuk (klasa dra Przemysława Reznera), Agata Bartłomiejczyk (klasa dr Danuty Dudzińskiej)

Sir John Falstaff (bas):
Michał Rudziński (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego), Seweryn Ropenga (klasa prof. dra hab. Ziemowita Wojtczaka, absolwent AM Łódź)

Herr Fluth (baryton):
Michał Sobiech (klasa dra Przemysława Reznera), Wojciech Sztyk (klasa prof. dra hab. Piotra Micińskiego)

Herr Reich (bas):
Szymon Raczkowski (klasa prof. dra hab. Piotra Micińskiego), Marcel Orłowski (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego)

Fenton (tenor):
Krzysztof Zimny (klasa dra hab. Adama Zdunikowskiego, prof. nadzw. (student AM Bydgoszcz), David Stoklosa (klasa prof. dra Krzysztofa Bednarka)

Junker Spärlich (tenor):
Łukasz Baltazar Kózka (klasa dra Przemysława Reznera)

Dr Cajus (baryton):
Wojciech Dzwonkowski (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego), Maciej Wągrocki (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego)

Frau Fluth (sopran):
Ewa Spanowska (klasa dr Patrycji Krzeszowskiej-Kubit), Agnieszka Węgrzynowska (klasa dr Doroty Wójcik), Aleksandra Łaska (klasa dra Przemysława Reznera)

Jungfer Anna Reich (sopran):
Natalia Kordecka-Kolo (klasa prof. dr hab. Urszuli Kryger), Agnieszka Grabowska (klasa dr Patrycji Krzeszowskiej-Kubit), Zuzanna Caban (klasa dr Doroty Wójcik)


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net