Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

SPARTAKUS
Balet

Choreografia:
Kirill Simonov

Kompozytor:
Aram Chaczaturian

Autor libretta:
libretto Nikołaja Wołkowa w swobodnym opracowaniu historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w.p.n.e., we współczesnej interpretacji Kirilla Simonova

Data premiery:
17.06.2017

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Wojciech Rodek

Choreografia:
Kirill Simonov

Dekoracje i kostiumy:
Pavol Juráš

Reżyseria świateł:
Grzegorz Policiński

Asystent dyrygenta:
Dawid Jarząb

Asystent choreografa:
Uran Azymov, Anna Fronczek, Oleksii Zaritskyi

Inspicjenci:
Anna Krzemińska, Andrzej Kowalik

Producent:
Łukasz MitkaBalet w dwóch aktach
W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. To tam powstały Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów; to stamtąd pochodzili Lew Iwanow, Michaił Fokin, Wacław Niżyński czy twórca Baletów Rosyjskich Siergiej Diagilew, którzy na przełomie wieków przenieśli rosyjskie osiągnięcia w tej dziedzinie na zachód Europy, gdzie swoją twórczość z dużym sukcesem prezentowali Igor Strawiński i Siergiej Prokofiew. Kontynuatorem rosyjskiej tradycji muzyki baletowej stał się Aram Chaczaturian, którego „Taniec z szablami” z baletu Gajane oraz Adagio z baletu Spartakus należą do najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej XX wieku.
Spartakus w inscenizacji Kirilla Simonova ze starożytności przeniesiony został do współczesności. Choreograf korespondując z opowieścią o rzeczywistym rzymskim gladiatorze z I w. p.n.e., zdaje się wskazywać na niezmiennie aktualne problemy, które dotykają człowieka niezależnie od czasów, w których przyszło mu żyć. Czym jest wolność, jaką cenę miewa walka o nią i ile trzeba poświęcić, aby jej nie stracić? O jaką wolność walczą dzisiejsi „spartakusi”? Gdzie są jej granice i czy dla wszystkich oznacza ona to samo?
Te i wiele innych pytań stawiają w naszym spektaklu Spartakusa jego realizatorzy. Czy padną proste i jednoznaczne odpowiedzi? Z pewnością każdy z widzów będzie miał swoją. Ale to także jest forma wolności. Nie ma wątpliwości, że wspólnym dla wszystkich doznaniem będzie ukontentowanie liryczną i nastrojową, dynamiczną i ognistą, a zawsze niezwykle plastyczną muzyką Arama Chaczaturiana.
 
 

SPONSOR SPEKTAKLU:
Spartakus:
Maciej Pletnia, Gintautas Potockas, Dominik Senator, Koki Tachibana

Krassus:
Nazar Botsiy, Wiktor Krakowiak-Chu, Dominik Senator

Egina:
Valentyna Batrak, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno

Frygia:
Alicja Bajorek, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Monika Maciejewska-Potockas, Bogumiła Szaleńczyk

Harmodius:
Wiktor Krakowiak-Chu, Gintautas Potockas, Dominik Senator, Koki Tachibana

Soliści, koryfeje, zespół baletowy i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net