Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

ONIEGIN
Balet

Choreografia:
Vasily Medvedev

Kompozytor:
Piotr Czajkowski

Data premiery:
10.05.2014

Czas trwania:
2 h (1 przerwa)

Realizatorzy:
choreografia:
Vasily Medvedev

kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak

asystent choreografa:
Stanislav Fečo

scenografia:
Pavol Juráš

reżyseria efektów świetlnych:
Vasily Medvedev, Pavol JurášBalet w dwóch aktach
Zatańczyć miłość i ból…
Wielki romantyczny balet do muzyki Czajkowskiego, jednak nie tej operowej – Puszkinowscy bohaterowie swoje dramaty, rozterki i uczuciowe dylematy przeżywają do muzyki złożonej z najbardziej emocjonalnych fragmentów znanych dzieł tego wielkiego kompozytora. W kameralnych i pełnych intymności duetach, w popisowych pas i efektownych scenach zbiorowych choreograf zawarł całą gamę namiętności poematu Puszkina, a tancerze i w muzyce, i w ruchu odnaleźli inspirację dla pokazania przejmujących postaci i zbudowania dramatycznych sytuacji. To wielkie, przejmujące widowisko baletowe w iście romantycznej oprawie plastycznej.

Temat Eugeniusza Oniegina pojawia się w naszym Teatrze po raz trzeci, ale po raz pierwszy w spektaklu baletowym. Romantyczny poemat Aleksandra Puszkina i niezwykle ekspresyjna muzyka Piotra Czajkowskiego (nie z opery Eugeniusz Oniegin) stały się inspiracją dla wybitnego choreografa rosyjskiego Vasily'ego Medvedeva do stworzenia wielkiego widowiska baletowego. Oniegin, bo taki jest tytuł baletu, prezentowany już m.in. w Bratysławie i Pradze spotkał się z gorącym przyjęciem krytyki i aplauzem publiczności. Niezwykle efektowne sceny zbiorowe, pełne intymności duety, a przede wszystkim wyraziste postacie scharakteryzowane plastycznym ruchem i zróżnicowaną choreografią, tworzą spektakl magiczny i niepokojący, piękny i poruszający; i tak dramatyczny jak dramatyczna jest symfonika Czajkowskiego.
Tatiana:
Valentyna Batrak, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Monika Maciejewska-Potockas

Olga:
Aneta Kosmowska, Monika Maciejewska-Potockas, Julia Sadowska

Oniegin:
Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak-Chu

Leński:
Dominik Senator, Gintautas Potockas

Gremin:
Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak-Chu, Witold Biegański

Alter ego Tatiany:
Valentyna Batrak, Ekaterina Kitaeva-Muśko,

Balet i OrkiestraTeatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent:
Piotr Wajrak

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net