Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

GALA BALETOWA na Międzynarodowy Dzień Tańca

data dodania:
19.04.2018
Od pół wieku Teatr Wielki w Łodzi co dwa lata organizuje Łódzkie Spotkania Baletowe. Kolejna edycja dopiero za rok, więc z myślą o wielbicielach sztuki baletowej tancerze łódzkiej sceny przygotowują specjalne wydarzenie także tej wiosny. W niedzielę 29 kwietnia 2018 r. z okazji Światowego Dnia Tańca artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zapraszamy na GALĘ BALETOWĄ. OD ROMANTYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚCI.

GALA BALETOWA. OD ROMANTYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚCI
29 kwietnia 2018, godz. 18:00 / KUP BILET


– W 2018 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wielkiego choreografa Mariusa Petipy i aby oddać hołd  jego osobie, przygotowane zostały fragmenty klasycznych spektakli baletowych, których na co dzień nie mamy możliwości zbyt często oglądać.  W części pierwszej naszego  wieczoru zobaczymy słynne sceny baletowe ze spektakli „Jezioro Łabędzie, „Don Kichot”, „Esmeralda”, „Płomień Paryża” i Korsarz”, przeplatane popisami solowymi wykonywanymi zarówno przez naszych tancerzy, jak i młodych adeptów łódzkiej szkoły baletowej. A wszystko to w oprawie scenograficznej nawiązującej  do oryginału – mówi Wojciech Domagała, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Tancerka kręcąca w jednym punkcie trzydzieści dwa fouetté lub tancerz niczym zawieszony w powietrzu wykonujący niezwykle widowiskowe jeté po kole. Popisowe „cztery łabędzie” jak pod linijkę prezentują swoją tyleż skomplikowaną, co efektowną wariację. Balet klasyczny wcale nie musi być jak muzealny eksponat. Niezmiennie od lat przyciąga widzów na spektakle kompozytorskich i choreograficznych mistrzów tego gatunku.

– Druga część zawierać będzie zarówno układy z repertuaru teatru cieszące się szczególnym uznaniem publiczności, jak i współczesne choreografie ułożone przez naszych tancerzy. Dzięki bogatej i różnorodnej tanecznie propozycji wieczoru nasi widzowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak zmienia się technika taneczna na przestrzeni wieków – dodaje W. Domagała.
W programie „Gali Baletowej” znajdą się więc oprócz fragmentów dzieł Petipy także znane choreografie m.in. Fokina, Waganowej, Veredona czy Madii do muzyki Czajkowskiego, Saint-Seänsa, Asafiewa, Adama, Nymana oraz Chopina i Morricone.

Światowy Dzień Tańca został uchwalony w 1982 roku, a data 29 kwietnia to dzień chrztu tancerza oraz choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a – reformatora sztuki tańca i twórcy europejskiego teatru baletowego. Gala baletowa w Teatrze Wielkim w Łodzi to dla miłośników baletu klasycznego i tańca współczesnego  idealna propozycja, by uczcić ten szczególny dzień.
 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij