Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
> 2 lutego 2017 roku o godzinie 18:30 przed spektaklem EUGENIUSZ ONIEGIN na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II etapie Konkursu Kompozytorskiego na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. Dyrektor artystyczny TWŁ Wojciech Rodek odczytał decyzję jury, które obradowało w składzie: prof. Urszula Kryger, Elżbieta Penderecka, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Krzysztof Penderecki, dr Wojciech Rodek i dr hab. Maciej Tworek. Po wysłuchaniu fragmentów konkursowych kompozycji czterech finalistów jury przyznało jednogłośnie I miejsce w II etapie konkursu Rafałowi Janiakowi. II miejsce otrzymał Aleksander Nowak, a trzecie – Kamil Cieślik. Zgodnie z regulaminem konkursu jury miało wskazać jednego kompozytora do ścisłego finału, a drugiego wybierała publiczność. Na podstawie głosowania przeprowadzonego w Internecie, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Manufakturze – I miejsce otrzymała Katarzyna Brochocka.
Więcej

> Publiczność ma głos! O północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku zakończyło się głosowanie publiczności na jeden z czterech konkursowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. Oddawać głos na swojego faworyta można było podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi 5 stycznia, za pomocą strony internetowej Teatru Wielkiego oraz na specjalnie przygotowanym stoisku w Manufakturze. Po zliczeniu wszystkich głosów przedstawiamy zwycięzcę. A dokładniej zwyciężczynię, gdyż najwięcej głosów w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Kompozytorce serdecznie gratulujemy!
Jakiego kompozytora wybrało Jury – dowiedzą się Państwo w czwartek, 2 lutego o godzinie 18.30.

Więcej

> 5 stycznia 2017 r. podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi wysłuchaliśmy czterech finałowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego oraz Małgorzaty Walewskiej. Od Państwa zależy, który z kompozytorów przejdzie do trzeciego etapu.
Zagłosować można tylko na JEDNEGO autora najlepszej Państwa zdaniem kompozycji. Z jednego urządzenia może zostać oddany jeden głos co 24 godziny. Głosowanie trwa od 5 do 29 stycznia 2017 r. do północy. Od 20 do 29 stycznia 2017 r. będzie można zagłosować również w rotundzie w Manufakturze na specjalnie przygotowanym stoisku. Wyniki zostaną podane 30 stycznia 2017 r. o godz. 12:00.

KONKURSOWE FRAGMENTY OPERY:
o    Katarzyna Brochocka / POSŁUCHAJ
o    Kamil Cieślik / POSŁUCHAJ
o    Rafał Janiak / POSŁUCHAJ
o    Aleksander Nowak / POSŁUCHAJ

Więcej


> 5 stycznia 2017 r. odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi Małgorzata Walewska – jedna z wiodących na świecie mezzosopranistek operowych, którą tygodnik „Time" zaliczył do grona dziesięciorga najsławniejszych Polaków XXI wieku. Bohaterem nowej opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański – jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników. Prapremiera dzieła odbędzie się w Teatrze Wielkim w Łodzi w listopadzie 2018 roku.
Więcej

> 5 stycznia 2017 r. miała miejsce wyjątkowa konferencja prasowa dotycząca pierwszego publicznego wykonania konkursowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. W konferencji, która odbyła się w Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze, udział wzięli: Małgorzata Walewska – Zofia w CZŁOWIEKU Z MANUFAKTURY, Paweł Gabara – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Monika Długosz-Łempicka – dyrektor marketingu Manufaktury, Wojciech Rodek – dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka libretta, Katarzyna Brochocka – kompozytorka, finalistka konkursu, Kamil Cieślik – kompozytor, finalista konkursu, Rafał Janiak – kompozytor, finalista konkursu, Aleksander Nowak – kompozytor, finalista konkursu oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski – koordynator projektu. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji ze spotkania:
 

> W nocy z 20 na 21 grudnia 2016 r. zakończyły się obrady jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na Operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Do udziału w I etapie konkursu zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury obradowało w składzie: kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek i adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek. Otwarcie kopert nastąpiło w TWŁ 9 grudnia. Następnie przez 10 dni jurorzy zapoznawali się z partyturami. Ostatecznie postanowili dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka ze względu na równą ilość głosów (ex aequo) w przypadku aż 3 kompozytorów. Koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane fragmenty wybranych utworów, odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi 5 stycznia o godzinie 18.30 z udziałem solistów, chóru i orkiestry TWŁ pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi wybitna mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Podczas koncertu będą zbierane głosy publiczności. Do północy z 29 na 30 stycznia 2017 r. można będzie również głosować w Internecie na najlepszego kompozytora zdaniem widzów/słuchaczy.
więcej o finalistach


> 5 października 2016 r. zakończył się termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY, ogłoszonym w maju tego roku przez dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę. Formularze zgłoszeniowe zostały wysłane do organizatora konkursu przez 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.
lista uczestników »


> 30 czerwca 2016 r. odbyła się konferencja prasowa w warszawskim Centrum Prasowym PAP
więcej »


> 5 maja 2016 r. w Muzeum Fabryki w Manufakturze nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Teatrem Wielkim i Manufakturą. Porozumienie dotyczy realizacji projektu CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY – opery współczesnej, której celem będzie opowiedzenie o widzianych z perspektywy łodzian przemianach, jakie nastąpiły przez minione stulecie w Polsce i w świadomości Polaków.
więcej »
Mecenasem konkursu i Fundatorem nagród jest:

patroni medialni konkursu:

 


 
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net