Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
DON CARLOS
Opera

Kompozytor:
Giuseppe Verdi

Autor libretta:
Joesph Méry I Camille du Locla wg Friedricha Schillera

Data premiery:
19.03.2021

Czas trwania:
ok. 4 h

Realizatorzy:
Kierownictwo Muzyczne:
Vladimir Kiradjiev

Inscenizacja:
Michał Znaniecki

Obrazy:
Wojciech Siudmak

Choreografia:
Diana Theocharidis

Oprawa Multimedialna:
Karolina Jacewicz

Wsparcie Animatorskie:
Jakub Guzik, Fryderyk Szulgit

Przygotowanie Chóru:
Maciej Salski

Współpraca Muzyczna:
Michał Kocimski

Współpraca Scenograficzna:
Katarzyna Zbłowska

:

Asystenci Reżysera:
Adam Grabarczyk, Waldemar Stańcz

Inspicjent:
Zbigniew Pawełczyk, Andrzej Kowalik

Oprawa scenograficzna spektaklu:
została zrealizowana z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka według koncepcji autoraSpektakl w wersji koncertowej - inscenizowanej
DON CARLOS – PERFEKCJA I EMOCJE
 
Każde spotkanie z twórczością Giuseppe Verdiego to dla teatru spore wyzwanie i emocje, a dla widzów możliwość udziału w czymś ważnym i wyjątkowym. Po paryskiej marcowej premierze w 1867 roku Verdi nie był do końca zachwycony efektem swojej pracy nad Don Carlosem, w krótkim czasie dokonał wielu zmian i już w październiku tego samego roku w Bolonii Don Carlos w pełni triumfuje, a dramat Schillera będący podstawą libretta nabiera nowych znaczeń, głębszych emocji i dynamiki dramaturgicznej. Don Carlos jest doprowadzonym do perfekcji dramatem muzycznym, w którym muzyka mocno charakteryzuje poszczególne postaci, efektowne sceny zbiorowe nie pojawiają się wyłącznie „same dla siebie”, a są integralną częścią scenicznej akcji, podkreślają ją, komentują i dynamizują. Każda aria i ansamble to nie tylko wokalne popisy, ale przede wszystkim emocje i charakterystyka charakterologiczna poszczególnych postaci; zawsze trafna i zawsze robiąca wrażenie!
 
Zawiłości uczuć, przyjacielskie zawody, intrygi polityczne i walka o władzę, to wszystko jest w dramacie Schillera. Jeszcze bardziej uwidocznione – bo „opisane” wyborną muzyką – jest w operze Verdiego. Słuchając jej uciekamy jednak od codziennej gonitwy, choć ona nie bardzo chce nas opuścić. Warto więc zasłuchać się, oderwać myślami i spróbować zapomnieć o „tu i teraz”.
 
Tym bardziej, że w tym inscenizowanym wykonaniu koncertowym gwarantujemy interpretację muzyczną i wokalną na najwyższym poziomie w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W rolach głównych usłyszymy Dominika Sutowicza, Monikę Cichocką, Annę Wierzbicką, Bernadettę Grabias, Agnieszkę Makówkę, Grzegorza Szostaka, Roberta Ulatowskiego i Łukasza Motkowicza.  Reżyserem tego niezwykłego koncertu, z surrealistycznymi obrazami Wojciecha Siudmaka w tle, jest Michał Znaniecki.

W premierowym wydarzeniu 19 marca 2021 w rolach głównych wystąpili: Aleksandra Kurzak (Elżbieta), Roberto Alagna (Don Carlos), Andrzej Dobber (Posa), Rafał Siwek (Filip II), Monika Ledzion-Porczyńska (Eboli) oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Maestro Vladimira Kiradjieva.
 
W naszym Teatrze będzie to trzecie spotkanie z Verdiowskim Don Carlosem – po pełnej inscenizacji w 1979 roku i koncertowym wykonaniu w 1991.
 
Bilety:

Strefa I
80/70 zł

Strefa II
70/60 zł

Strefa III
60/50 zł

Strefa IV
40/35 zł

Filip II:
Rafał Siwek, Grzegorz Szostak

Don Carlos:
Roberto Alagna, Dominik Sutowicz, Łukasz Załęski

Posa:
Andrzej Dobber, Łukasz Motkowicz

Wielki Inkwizyror:
Robert Ulatowski, Mateusz Drozda, Arkadiusz Jakus

Elżbieta:
Monika Cichocka, Aleksandra Kurzak, Iwona Sobotka, Anna Wierzbicka

Eboli:
Monika Ledzion-Porczyńska, Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka

Mnich:
Arkadiusz Jakus, Rafał Pikała

Tybalt:
Aleksandra Borkiewicz, Hanna Okońska

Lerma:
Michał Jan Barański, Mariusz Budkowski, Przemysław Cierzniewski

Głos z nieba:
Maria Antkowiak, Hanna Okońska, Aleksandra Borkiewicz

Posłowie Flandryjscy:
Piotr Chłopicki, Wojciech Dzwonkowski, Kamil Gruszczyński, Adam Janicki, Marcel Orłowski, Szymon Raczkowski, Wojciech SztykChór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net