Soliści

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Soliści

DOROTA WÓJCIK

DOROTA WÓJCIK

kategoria:
Soprany
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Była laureatką wielu konkurów wokalnych, takich jak: Europejski Festiwal Operowy im. Jana Kiepury (stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki), Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (III nagroda i 6 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie arii włoskiej – aria Desdemony), Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (IV nagroda), Konkurs Muzyki Kameralnej (II nagroda).
Ukończyła mistrzowskie kursy wokalne prowadzone przez Teresę Żylis-Garę. Od początku swojej kariery artystycznej związana jest z Teatrem Wielkim w Łodzi. Tu stworzyła swoje największe kreacje wokalno-aktorskie, wysoko ocenione przez krytykę i publiczność.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie naszego Teatru partią Micaëli w Carmen Bizeta. Partię tę zaśpiewała potem w kilku realizacjach tej opery w kraju i za granicą (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Ameryka Południowa), otrzymując bardzo dobre recenzje. Na łódzkiej scenie wykreowała znakomite partie sopranowe: Małgorzaty w Fauście Gounoda, Mimi w Cyganerii Pucciniego, Paminy w Czarodziejskim flecie Mozarta, Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego (spektakl otrzymał Złotą Maskę – nagrodę dziennikarzy jako wydarzenie sezonu; z tym spektaklem odbyła tournée po Holandii i Niemczech), Hrabiny w Weselu Figara Mozarta, Noriny w Don Pasquale Donizettiego, Nannetty w Falstaffie Verdiego, Bess w Porgy and Bess Gershwina. Wystąpiła także w partii Elwiry w Purytanach Belliniego, jako Gilda w Rigoletcie i w partii tytułowej w Traviacie Verdiego (tournée po krajach Beneluksu). Kolejne premiery to: Lukrecja w Lukrecji Borgii Donizettiego, Kunegunda w Kandydzie Bernsteina, Antonia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha (za tę rolę nagrodzona przez dziennikarzy Złotą Maską za najlepszą kreację wokalno-aktorską w sezonie 2007/2008), Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiesława Ochmana i partia tytułowa w Rusałce Antonina Dvoraka w reż. Tomasza Cyza. W swoim repertuarze posiada ponad 20 partii operowych, jak również partie musicalowe i operetkowe.

Śpiewa także większość partii lirycznych z oper Moniuszki: Zuzia w Verbum nobile, Hanna w Strasznym dworze, Zofia w Halce, Bronia i Ewa w Hrabinie. Artystka nagrała również wokalizę Ave Maria Andrzeja Krauze do filmu dokumentalnego poświęconemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Z powodzeniem wykonuje repertuar pieśniarski (nagrania radiowe) i oratoryjny: Requiem Dvořáka, Mozarta i Verdiego, Stworzenie świata Haendla, Missa Solemnis i Msza C-dur Beethovena, Stabat Mater, Rossiniego, Messa di Gloria e Credo Donizettiego, Carmina burana Orffa, Magnificat Rottera, Requiem C.M. Webera na estradach filharmonii w całej Polsce.

Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, takimi jak: A. Wicherek, K. Kord, W. Michniewski, T. Kozłowski, T. Wojciechowski, A. Straszyński, Ł. Borowicz, J. Bergman, E. Michnik, oraz reżyserami: M. Prus, W. Zawodziński, E. Gottschalk, L. Adamik, A. Freyer, G. Madia, M. Znaniecki. Brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych, m.in. na zaproszenie Teresy Żylis-Gary wystąpiła wraz z nią we wspólnym koncercie w Monako przed księciem Albertem. Artystka koncertowała, m.in. w ramach Cecyliańskich Dni Muzyki Sakralnej w Radomiu, Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Koncertów Roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz na festiwalach operowych w kraju i za granicą (Xanten, Salzburg). Występuje gościnnie w wielu teatrach operowych w Polsce, m.in. Operze Krakowskiej, Operze Wrocławskiej i Operze Narodowej.
Odbyła szereg tournée zagranicznych, śpiewając na scenach Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Portugalii. Za swoje osiągnięcia artystyczne w 2005 r. otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Od 2007r. jest także wykładowcą-pedagogiem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi.

W 2013 roku w uznaniu osiągnięć artystycznych, Dorota Wójcik otrzymała Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2015 roku artystka otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za całokształt działalności - za osiągnięcia artystyczne, a także za pracę pedagogiczną.


ROLE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI:
 • CARMEN / Georges Bizet – Micaëla, reżyseria: Michel Gies, premiera: 14 września 1991
 • JAŚ I MAŁGOSIA /E. Humperdinck – Małgosia, rezyseria; Jarosław Kilian, premiera 1992
 • FAUST / Charles Gunod – Małgorzata, reżyseria: Waldemar Zawodziński, premiera 19 czerwca 1993
 • AIDA / Giuseppe Verdi – Kapłanka, reżyseria: Sławomir Żerdzicki, premiera: 19 czerwca 1993
 • UBU REX / Krzysztof Penderecki – Pile, reżyseria: Lech Majewski, premiera: 6 listopada 1993
 • CYGANERIA / Giacomo Puccini – Mimi, reżyseria: Guram Meliwa, premiera: 11 lutego 1995
 • RIGOLETTO / Giuseppe Verdi – Gilda, reżyseria: Guram Meliwa, premiera: 22 kwietnia 1995
 • KSIĘŻNICZKA CZARDASZA / Emmerich Kalman – Hrabianka Anastazja, reżyseria: Jerzy Woźniak, premiera: 10 czerwca 1995
 • CUD, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE / Wojciech Bogusławski – Basia, reżyseria: Andrzej Żarnecki, premiera: 21 października 1995
 • CZARODZIEJSKI FLET / Wolfgang Amadeusz Mozart – Pamina, reżyseria: Gwenda Berndt, premiera: 16 grudnia 1995
 • CASANOVA / Ludomir Różycki – Zelma, reżyseria: Włodzimierz Traczewski, premiera: 13 kwietnia 1996
 • BARON CYGAŃSKI / Johann II Strauss – Arsena, reżyseria: Kazimierz Kowalski, premiera: 08 czerwca 1996
 • STUDENT ŻEBRAK / Karl Millöcker – Laura, reżyseria: Mariusz Skowronek, premiera: 16 listopada 1996
 • DON GIOVANNI / Wolfgang Amadeusz Mozart – Zerlina, reżyseria: Adam Hanuszkiewicz, premiera: 7 lutego 1998
 • DAMA PIKOWA / Piotr Czajkowski – Masza, Prilepa, reżyseria: Stanisław Brejdygant, premiera: 4 kwietnia 1998
 • NAPÓJ MIŁOSNY / Gaetano Donizetti – Adina, reżyseria: Robert Skolimowaki, premiera: 19 grudnia 1998
 • DIALOGI KARMELITANEK / Francis Poulenc – Blanche, reżyseria: Krzysztof Kelm, premiera 15 marca 2000
 • CZARODZIEJSKI FLET / Wolfgang Amadeusz Mozart – Pamina, reżyseria:Robert Skolmowski, premiera: 15 kwietnia 2000
 • STRASZNY DWÓR / Stanisław Moniuszko – Hanna
  HRABINA / Stanisław Moniuszko – Panna Ewa
 • PORGY AND BESS / George Gershwin – Serena, reżyseria: Henryk Baranowski, premiera: 23 listopada 2001
 • FALSTAF / Giuseppe Verdi – Alice Ford, reżyseria: Wojtek Biedroń, premiera: 9 lutego 2002
 • CARMEN / Georges Bizet – Micaela, reżyseria: Laco Adamik, premiera 18 listopada 2006
 • CYGANERIA / Giacomo Puccini – Mimi, reżyseria: Laco Adamik, premiera 17 lutego 2007
 • PURYTANIE / V. Bellini – Purytanie , reżyseria; G. Veredon
 • KANDYD – Leonard Bernstein – Kunegunda – reżyseria : Tomasz Konina
 • WESELE FIGARA / W.A. Mozart – Hrabina
 • OPOWIEŚCI HOFFMANNA / Jacques Offenbach – Antonia, reżyseria: Giorgio Madia, premiera: 15 grudnia 2007
 • EUGENIUSZ ONEGIN / Piotr Czajkowski – Tatiana, reżyseria: Wiesław Ochman, premiera: 23 lutego 2008

Fot: Joanna Miklaszewska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij