Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Don Carlos i dzieła Mistrza!

data dodania:
15.03.2021
Zawsze, kiedy w spektaklu teatralnym pojawiają się dekoracje autorstwa znanych i uznanych mistrzów inscenizacje nabierają znaczenia szczególnego. Doskonale pamiętają je i artyści biorący w nich udział i zachwycona publiczność. Kto widział u nas choćby niezwykłe blejtramy sceniczne malowane mistrzowską ręką Franciszka Starowieyskiego w Królu Ubu czy Mariana Kołodzieja w Żydówce, ten przed oczyma ma je do dziś. To zawsze dodatkowe i jakże mocne atuty przedstawień.
Nie ma wątpliwości, że będzie tak również w przypadku Don Carlosa. Na scenie towarzyszyć mu będą, bowiem malarskie prace kolejnego mistrza, uważanego za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego – Wojciecha Siudmaka.
Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux- Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną. Realizm fantastyczny ma swoje korzenie w surrealizmie, reprezentowany jest przez Dalego, Magritte’a i Chirico. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia oraz perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową perfekcją oraz wykraczającą poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim dewiza: Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery.

Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Paul Guth, Francis Lai, Tadeusz Maliński, Guy Beart, Kim Stanley Robinson i wielu innych.

Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.
Federico Fellini

Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.
George Lucas

Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu, wraz z nim marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością, SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.
Jean-Jacques Annaud

Jego dzieła są znane na świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami prestiżowych wydarzeń, jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka, a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2005 r. monumentalną pracę nad rysunkami do cyklu Diuna, Franka Herberta oraz całością dzieł Philipa K. Dicka.

Uważa się za spadkobiercę sztuki fantastycznej, której ślady odnajdujemy już w malowidłach ściennych w grotach Lascaux, poprzez wizje Hieronima Boscha i surrealizm. Inspiruje go wszechświat oraz prace fizyków i astrofizyków. Uważa ich za awangardę naszych czasów, nie tylko naukową ale i w pewnym sensie artystyczną, bowiem dostarczają nam nowego spojrzenia na wszechświat i emocje estetyczne. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych. Nie szuka „ładności”, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach i harmonii kosmicznej.

Pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w Palais de Tokyo/Muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu. Szczególnie prestiżowa była oficjalna wystawa na mitycznej - symbolizującej Paryż i Francję - wieży Eiffla z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, były częścią cyklu wystaw prezentowanych w muzeach i ośrodkach kultury innych francuskich miast, takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Cavalaire, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe/Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe tysiąclecie, tworząc więź między światem wyobraźni artysty a perspektywą przyszłości.

Z jego inicjatywy powstal « Światowy Projekt Pokoju » , którego symbolem jest monument « Wieczna Miłość », r zeźba, z brązu o wys. 4.5 m., odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie. W 2012r. artysta ufundował Nagrode Pokoju. « Wieczna Miłość ». Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1.09.2013. Laureatem został polski kompozytor Wojciech ​ Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3.10.2014r. w Pałacu Monaco, rezydencji Ambasadorów Polski w Paryżu, Janowi Tombinskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Watykanie za wieloletnie starania o utrwalenie pokoju. Trzecia Nagroda zostala przyznana 3.10.2015 na UAM w Poznaniu, znanemu filozofowi francuskiemu Prof. Remi Brague z Paryza. W Filharmonii Szczecin 3.10.2016, odbyla się, ceremonia wreczenia czwartej Nagrody Pokoju filozofowi George Weigel. W 80 rocznice wybuchu II wojny światowej, podczas uroczystej Gali Pokoju w hotelu HILTON, 22 września w Łodzi, laureatem 2019 został Szewach Weiss.

Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem Wielunia oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie nagrodzony, wyróżniony i odznaczony medalami, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres (Grande Médaille d'Or avec Plaquette d'Honneur), statuetką Złotego Hipolita oraz złotą statuetką „Oxygenusa”. W roku 2006 została utworzona we Francji Nagroda Grafiki im. Wojtka Siudmaka.

Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie polskich malarzy.

W przygotowanym przez nas koncercie inscenizowanym opery G. Verdiego „Don Carlos” zostaną wykorzystane dziela artysty jako elementy scenografii w jego osobistej animacji.



DON CARLOS w Teatrze Wielkim w Łodzi już 19 i 20 marca. KUP BILET



Zobacz również: CZY WIECIE, ŻE… CARLOS POŚRÓD DZIEŁ MISTRZA! w Muzeum Cyfrowym 


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij