Balet
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
EKATERINA KITAEVA-MUŚKO
kategoria:
Soliści
Urodzona w 1988 roku w Saransku (Rosja). Edukację taneczną rozpoczęła w 1998 roku w Mordowskiej Szkole Choreograficznej, a następnie w 2000 roku w Permskiej Państwowej Szkole Baletowej, którą ukończyła w 2007 roku. Już jako uczennica szkoły baletowej uczestniczyła w wielu szkolnych i teatralnych przedstawieniach w kraju oraz podczas tournée w Hiszpanii, Niemczech i Holandii. Były to m.in.: Coppelia, Dziadek do orzechów, Giselle, Don Kichot, Śpiąca królewna, Jezioro łabędzie, Paquita, Płomień Paryża, Neapol i Wojna.

 W 2007 roku otrzymała angaż w Permskim Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. P. I. Czajkowskiego na stanowisko tancerki zespołowej, gdzie zatańczyła wiele spektakli z repertuaru baletowego i operowego, do których należą: Don Kichot, Giselle, Kopciuszek, Korsarz, Jezioro łabędzie, Romeo i Julia, Serenada, Ballet Imperial, Śpiąca królewna, Sylfida, Chopiniana, Dziadek do orzechów, Fontanna Bakczysaraju, Siedem grzechów śmiertelnych, La Sonnambula, Peer Gynt, Cztery pory roku, Aniuta, Ring i inne. W tym czasie występowała również na scenach między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Holandii.

Od 2009 do 2012 roku pracowała jako koryfejka baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zatańczyła wiele partii zespołowych oraz solowych, m.in.:
  • Madame de Tourvel w Niebezpiecznych związkach
  • Księżniczka Hiszpańska i duże łabędzie w Jeziorze łabędzim
  • Weronka w Romeo i Julii
  • Solo w Stworzeniu świata.
Od 2012 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie tańczy w całym repertuarze baletowym i operowym. Do najważniejszych partii solowych, które już zatańczyła należą:
  • Tatiana; Olga i Alter Ego Tatiany w Onieginie
  • Mercedes w Don Kichocie
  • Wróżka w Kopciuszku
  • Macocha w Królewnie Śnieżce
  • Matka i solo walca w Dziadku do orzechów
  • wariacja Esmeraldy; grand pas de deux z Korsarza oraz grand pas de deux z Don Kichota w Gali Baletowej
  • solo tańca hiszpańskiego w Traviacie
  • Sawora w Lamaili
  • Egina w Spartakusie
  • Matka w Ciszy
  • Solo Faustusie
  • Lucy Zucker; Mela Grunspan w Ziemi Obiecanej

W sezonie 2019-2020 roku pracowała jako solistka baletu oraz pedagog baletu oraz pedagog baletu w Operze na Zamku w Szczecinie.
  • Matka Klary/Królowa (matka) Pirlipaty w Dziadku do orzechów

Od lat współpracuje z Master Ballet Academy w Phoenix.

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net