ODCINEK IV - Halina Romanowska

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

ODCINEK IV - Halina Romanowska

Zaśpiewała na łódzkiej scenie ponad 40 pierwszoplanowych ról przeznaczonych dla sopranu dramatycznego. Za swoje zasługi otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia resortowe i państwowe, m.in.: Honorową Odznakę Miasta Łodzi, Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. 
 
Mowa tu o kolejnym Gościu cyklu "Mistrzowie i ich uczniowie" Halinie Romanowskiej

W ciągu 26. lat trwającej kariery artystycznej zaśpiewała dziesiątki czołowych partii sopranowych. Halka była tą koronną – z wielkim sukcesem (po debiucie w Operze Łódzkiej w 1958 roku) powtórzyła ją już w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1967 i 1972 roku. Spośród wielu znakomitych kreacji, z których każda była niezwykłym popisem techniki wokalnej i wielkiej wrażliwości artystycznej warto wymienić te najważniejsze, które publiczność zapamiętała szczególnie: tytułowa Madame Butterfly Pucciniego, Santuzza w Rycerskości wieśniaczej Leoncavalla, Donna Anna w Don Giovannim Mozarta, Jarosławna w Kniaziu Igorze Borodina, Liza w Damie pikowej Czajkowskiego, Elza w Lohengrinie Wagnera, Desdemona w Otellu i Aida Verdiego, Jadwiga w Strasznym dworze Moniuszki, Agata w Wolnym strzelcu Webera.

Na spotkanie z Mistrzem zapraszamy już 28 kwietnia 2021 o godz. 18.00

 


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij